Zamykanie aplikacji – wiele osób wciąż popełnia ten błąd używając iPhone’a

Michał Liczbik   3 września 2017

Force quit – prawdopodobnie nie wszyscy znają ten termin, ale większość użytkowników iPhone’a bezwiednie popełnia związany z nim błąd. Po dwukrotnym kliknięciu przycisku Home wyświetlają nam się karty otwartych aplikacji. Możemy wtedy zamknąć każdą z nich przez przeciągnięcie karty w górę ekranu (czyli zrobić force quit – wymusić zamknięcie aplikacji). Ale w zdecydowanej większości przypadków nie powinniśmy tak robić!

Przyznam się, że do niedawna też tak robiłem. Wychodziłem z przekonania, że tak pozostawione aplikacje drenują moją baterię. W jak wielkim błędzie byłem!

berrolia

Ale od początku. Wyobraźmy sobie nekromantę. Rozkazano mu zabić króla. By tego dokonać, musiał użyć wielu silnych zaklęć zużywając wielkie zasoby energii. Po tej wymęczającej walce nakazano mu wskrzesić oponenta i pokonać go znów. Wyobraźcie sobie zasoby energii jakie ponownie musiał zużyć!

Tak samo my postępujemy z telefonami.

Przeglądamy Twittera, zamykamy aplikację metodą force quit, po czym okazuje się, że zapomnieliśmy do kogoś napisać i powtórnie ją odpalamy. W miejsce nekromanty wstawmy procesor, RAM i baterię. To ich zasoby zużywamy zupełnie niepotrzebnie, gdy w kółko zamykamy i otwieramy aplikacje.

Ale czy skoro aplikacje ciągle “działają” w tle, to nie zużywają zasobów RAM i nie drenują baterii? Tutaj naprzeciw nas wychodzi Apple ze swoim niezawodnym systemem – jest on zoptymalizowany tak, by “zamrażać” nieużywane aplikacje. Deweloperzy iOS od dawna alarmują, że wyświetlane w widoku multitaskingu aplikacje nie używają RAM i nie wpływają negatywnie na szybkość urządzenia, ani żywotność baterii. Tak naprawdę, wszystkie karty, które widzimy w multitaskingu, to raczej historia ostatnio używanych aplikacji, a nie lista aplikacji, które działają w tle.

To, że nie powinniśmy zamykać aplikacji, i że nie wydłuży to czasu pracy baterii potwierdził nawet Craig Federighi, wiceszef Apple stojący na czele zespołów tworzących iOS i macOS.

Co więcej, zamykanie i ponowne uruchamianie aplikacji może spowolnić urządzenie, bo będzie musiało ono w tym celu użyć dodatkowej mocy obliczeniowej.

Metody force quit do zamykania aplikacji powinniśmy używać tylko do restartu aplikacji, kiedy zawiesza się ona lub przestaje normalnie funkcjonować.

iOS jest być skonstruowany tak, że sam lepiej zarządza aplikacjami. Przestańcie więc zamykać aplikacje i po pewnym czasie porównajcie czas działania telefonu na jednym ładowaniu z czasami, które osiągaliście wcześniej – przestaniecie mieć złudzenia, że ciągłe zamykanie wszystkich aplikacji jest dobrym pomysłem.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Michał Liczbik

Uczeń technikum informatycznego. Maniak technologii. Z nadzieją, że wiele się jeszcze w życiu nauczy, i że jego teksty będą warte poświęconego czasu.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: