Jak sprawdzić, czy Apple zwolniło Twojego iPhone’a

by Tomek Czech on 23 grudnia 2017

Apple przyznało, że spowalnia starsze modele iPhone’ów, których bateria mocno się zdegradowała i w sytuacjach, kiedy telefon nagle potrzebował dużej ilości mocy (wykonywał mocno obciążające procesor zadanie), nie była w stanie jej dostarczyć, co powodowało wyłączenie iPhone’a i – według Apple – mogło prowadzić do jego uszkodzenia.

Firma z Cupertino twierdzi, że wprowadziła takie ograniczenie prędkości w iOS 10.2.1 dla iPhone’ów:

 • 6, 6 Plus
 • 6s, 6s Plus
 • SE

Natomiast w iOS 11.2 dla iPhone’a 7 i 7 Plus.

Apple nie wspomniało o starszych modelach, ale nie jest wykluczone, że ich szybkość też została ograniczona.

Pamiętajmy, że nie dotyczy to wszystkich telefonów, tylko tych, w których stan baterii mocno się pogorszył.

Apple ogranicza prędkość przez redukowanie częstotliwości taktowania procesora, czyli tzw. „przykręcenie” go. Zatem najlepszym sposobem na przekonanie się, czy szybkość naszego telefonu została ograniczona, jest sprawdzenie częstotliwości, jaką jest taktowany procesor.

CPU Dasher X

Niestety nie ma darmowej aplikacji, która pozwoliłaby to sprawdzić*. Najtańszą i zarazem najpopularniejszą jest CPU Dasher X, którą w App Store kupicie za 4,99 zł.

Aktualną częstotliwość taktowania procesora („CPU Frequency”) sprawdzicie w pierwszej zakładce „Overview” w sekcji „CPU Info”.

Jak rozpoznać, czy procesor jest „przykręcony”? Trzeba porównać aktualną częstotliwość taktowania, z maksymalną, „fabryczną” częstotliwością dla naszego modelu. Dla poszczególnych modeli wynosi ona:

 • iPhone 4: 1000 MHz
 • iPhone 4s: 1000 MHz
 • iPhone 5: 1300 MHz
 • iPhone 5s: 1300 MHz
 • iPhone 6/6 Plus: 1400 MHz
 • iPhone 6s/6s Plus: 1840 MHz
 • iPhone SE: 1840 MHz
 • iPhone 7/7 Plus: 2340 MHz

Z doniesień osób, które doświadczyły mocnego spowolnienia iPhone’a i zbadały aktualną częstotliwość taktowania procesora wynika, że zmniejszona była ona mniej więcej o połowę. Jeśli więc podobne ograniczenie widzicie u siebie, oznacza to, że Wasz iPhone został spowolniony przez iOS 10.2.1 lub iOS 11.2.

Uwaga: przed uruchomieniem CPU Dasher X upewnijcie się, że macie wyłączony tryb oszczędzania baterii (przy włączonym trybie szybkość taktowania procesora spada o połowę).

Geekbench 4

Szybkość procesora możecie też sprawdzić przy pomocy aplikacji Geekbench 4, którą wielu z Was może już posiadać. Nie podaje ona co prawda aktualnej częstotliwości taktowania procesora, ale bada jego ogólną wydajność i podaje wynik punktowy – jeśli jest on znacznie (np. o połowę) gorszy od średniego wyniku uzyskiwanego przez ten model iPhone’a, na 99% świadczy to o tym, że procesor został przykręcony.

Średni wynik Geekbench dla poszczególnych modeli iPhone’a znajdziecie tutaj (podane są one też bezpośrednio w aplikacji).

Wymiana baterii

Jedynym sposobem na przywrócenie pełnej szybkości jest w tej sytuacji wymiana baterii. Możecie sprawdzić, czy Wasz iPhone został objęty programem bezpłatnej wymiany baterii (teoretycznie dotyczy to tylko iPhone’a 6s, ale po starcie programu w ubiegłym roku dostaliśmy sygnały, że baterie były też wymieniane w innych modelach).

Jeśli nie, możecie to zrobić odpłatnie w jednym z autoryzowanych serwisów (nieautoryzowanych nie polecamy) – koszt takiej wymiany to około 350 – 400 zł. Trwa ona 5-7 dni roboczych.

Aktualizacja: Apple uruchomiło program tańszej wymiany baterii w iPhonie – sprawdź szczegóły. Obecnie wymiana kosztuje 129 zł.

Po wymianie upewnijcie się przy użyciu CPU Dasher X, że procesor jest znowu taktowany maksymalną częstotliwością.

* W App Store jest kilka darmowych aplikacji, które rzekomo podają aktualną częstotliwość taktowania procesora w iPhonie – m.in. Graphicstats czy Lirum Device Info Lite, ale w rzeczywistości podają one jedynie nominalną, fabryczną częstotliwość dla każdego modelu.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym wspólnie z MacPodcast i Kompot podsumowujemy rok 2017 w świcie Apple.

ThinkApple Podcast jest dostępny w iTunes i możecie go słuchać w Waszych ulubionych aplikacjach podcastowych na iOS (polecamy Overcast), Maca czy Apple TV. Jesteśmy też na SoundCloud.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Zdjęcie: Oliur Rahman

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • przemek

  Sprawdziłem taktowanie i mam 911Mhz, podałem na stronie apple numer seryjny mojego iPhone 6s i niestety nie kwalifikuje się do wymiany – co mam zrobić?

  • p1t3r

   U mnie tak samo. 1200MHz a strona twierdzi, że wymiana się nie należy

   • Allmer

    Wybierzcie się do najbliższego autoryzowanego serwisu. Przedstawcie sytuacje, udowodnijcie w programie, że procesor został przekręcony i telefon zwolnił. Pewnie wymienią baterie w ramach bezpłatnej akcji serwisowej.

    • Szopen

     Nic nie zostanie wymienione dopóki sam tego nie zgłosisz na infolinie Apple. Serwis autoryzowany, mogę wymieniać od gownoznaczacych typu iSpot aż po iMad i Cortland NIE MAJA NIC WSPÓLNEGO z tym ze Twoja bateria się pieprzy. Nie wymienia jej za darmo „bo u ciebie w programie cyferki się nie zgadzają, blablabla”. Nie wprowadzaj ludzi w błąd, gościu.

     • Allmer

      Pytają co robić, więc odpisałem jak ja bym się zachował. Czytałem, że wcześniej już wymieniali za darmo baterie w starszych iPhonach nawet nie obiętych akcją serwisową. Nie zapominaj, że to oni są dla nas, a nie odwrotnie. Spokojnym, serdecznym, inteligentnym podejściem do człowieka, który pracuje w usługach możesz wiele zdziałać. Np. zniżkę na dzień dobry, czy wymianę wadliwej lub złużytej części. Słuszna uwaga z telefonem na infolinie Apple. Od tego powinno się zacząć.

     • Maciej Lelito

      Ja nie mam przykreconego procesora, a telefon od wejscia 11 mocno zwolnil. Co w takiej sytuacji??? (Iphone 6 plus)

 • wojtas25

  Posiadam 6s Plus z iOS 10.3.3 który działa jak rakieta 🙂 Aplikacja CpU Dasher X jest dostępna wyłącznie dla iOS 11, czyli mam zainstalować muła aby się przekonać ze Apple mi spowalnia telefon? 😛 Nie dziękuje, wydam te 5zł na coś lepszego ;>

  • Gesiu Galaz

   spróbuj battery life jest za free i pewnie działa na iOS 10 😉

 • Adam

  W moim iphone 7 taktowanie po aktualizacji do 11.2.2 obniżono o połowę,więc wróciłem do 11.2.1/jeszcze jest popisane/ i taktowanie wróciło do normalnego stanu.

 • Nie aktualizujcie iphonów. Żyjcie w erze kamienia…

 • Adi

  Czyli nie ma apki sprawdzającej częstotliwość procka która by działała na iOS 10?

 • notedeagle

  No proszę, sprawdziłem sobie jak to wygląda na moim prawie 2 letnim 6s. No i wygląda tak, że mam wartość fabryczną, a i z działania ios11 jestem zadowolony (no od ios 11.1.2 bodaj, bo wcześniej było różnie).

 • Tomasz Dzierkowski

  A inna płatna aplikacja która by działała na iOS 10.3.3 ??? Co polecicie – pomoże ktoś 🙂

 • Gesiu Galaz

  widzę, że sprawdza to applikacja battery life i jest za free 😉

Previous post:

Next post: