MS Office w końcu dostępny na iPhone’a, wersji na iPada nie będzie

Marek Twejn   17 czerwca 2013

Office Mobile iPhone

Aktualizacja: aplikacja Office Mobile jest już dostępna w polskim App Store.

Office na iPhone’a jest już dostępny!” – to zdanie powinniściebyli przeczytać już kilka lat temu. Microsoft bardzo długo zwlekał z wprowadzeniem pakietu Office na iOS, ale w końcu stało się – oficjalna aplikacja pakietu MS OfficeOffice Mobilezadebiutowała w zeszły piątek w App Store. Jest jednak kilka “ale”: brak wersji na iPada, aplikacja dostępna jest jedynie dla użytkowników Office 365, no i ciągle nie ma jej w polskim App Store.

berrolia

MS Office to jedna z pierwszych aplikacji typu “productivity”, którą wielu użytkowników iPhone’a/iPada próbuje zainstalować na swoim urządzeniu. Ileż razy słyszałem głosy zdziwienia tych, którzy nie mogli znaleźć oficjalnej aplikacji Microsoftu w App Store.

Sytuacja częściowo zmieniła się w piątek: Office Mobile for Office 365 subscribers to oficjalna aplikacja Microsoftu umożliwiająca wyświetlanie oraz edycję dokumentów programów Word, PowerPoint i Excel. Aplikacja jest darmowa, jednak w praktyce korzystać z niej mogą jedynie subskrybenci usługi Office 365.

Office 365 to usługa Microsoftu oferująca dostęp do działających w chmurze programów pakietu Office (Word, Excel, PowerPoint) na maksymalnie 5 komputerach PC lub Mac, tabletach z Windowsem, telefonach z Windows Phone (co najmniej 7.5) oraz – od piątku – na iPhonie. Office 365 daje nam również dostęp do innych funkcji, takich jak dodatkowe miejsce w SkyDrive (20 GB) i minuty na rozmowy przez Skype’a (60 minut połączeń telefonicznych miesięcznie z ponad 40 krajami).

Miesięczna subskrypcja Office 356 kosztuje 42,99 zł, roczna – 429,99 zł. Dostępna jest też darmowa, miesięczna wersja próbna.

Microsoft oficjalnie poinformował, że nie ma w planach wprowadzenia wersji na iPada i radzi posiadaczom tabletów Apple używanie Office Web Apps, czyli usługi oferującej dostęp do aplikacji pakietu Office poprzez przeglądarkę. To dość niezrozumiała decyzja firmy z Redmond, biorąc pod uwagę fakt, że iPad dużo bardziej nadaje się na pracę z dokumentami Office niż iPhone.

Prawdopodobnie takim ruchem Microsoft próbuje zwiększyć konkurencyjność tabletów z Windowsem. O ile wątpliwe jest, żeby wielu użytkowników iPada wymieniło go na produkt Microsoftu ze względu na dostępność oficjalnego klienta usługi Office 365 (w App Store jest wiele alternatywnych, świetnych aplikacji do przeglądania i edytowania dokumentów Office), o tyle być może kilku nowych klientów (szczególnie korporacyjncyh), używających Office na co dzień, skusi sie na zakup tabletu Windowsem właśnie ze wzglądu na dostępność oficjalnej aplikacji pakietu biurowego.

Na razie Office Mobile dostępna jest jedynie w amerykańskim App Store, ale w ciągu następnych kilku dni ma zostać udostępniona na innych rynkach – w tym także w Polsce. Office Mobile jest już dostępna w polskim App Store.

Najważniejsze funkcje aplikacji Office Mobile:

  • Spójne środowisko użytkownika pakietu Office. Aplikacja obsługuje wykresy, animacje, grafikę SmartArt i kształty, dzięki czemu edytowane dokumenty po wyświetleniu ich na komputerze PC lub Mac zachowują odpowiedni format.
  • Łatwy dostęp do plików pakietu Office w chmurze – w usłudze SkyDrive lub SkyDrive Pro. Przeglądane pliki są widoczne w panelu ostatnio używanych dokumentów w telefonie. Można także wyświetlać i edytować dokumenty pakietu Office przesłane pocztą e-mail.
  • Optymalizacja pod kątem pracy na małym ekranie. Nawigator slajdów umożliwia m.in. szybkie przełączanie stron prezentacji programu PowerPoint, a Notatki prelegenta ułatwiają przygotowanie do prezentacji. Po przeniesieniu dokumentów programu Word z komputera do telefonu funkcja wznawiania odczytu przenosi użytkownika do miejsca, w którym ostatnio zakończył pracę.
  • Wbudowane funkcje udostępniania. Dzięki aplikacji Office Mobile dokumenty można szybko edytować i udostępniać bezpośrednio z telefonu. W plikach programów Word i Excel wyświetlanych w telefonie można przeglądać komentarze recenzentów, a także dodawać własne. Pliki można udostępnić w usłudze SkyDrive lub SkyDrive Pro albo wysłać je jako załączniki do wiadomości e-mail.

Aplikacja jest dostępna dla następujących urządzeń:  iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod Touch 5 generacji działające na systemie iOS 6.1 lub nowszym.

Office Mobile for Office 365 subscribers [App Store]

Źródło: iTunes, Microsoft Polska

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: