Tryb niskiego zużycia energii (Low Power Mode)
Nowa funkcja w iOS 9 dostępna jest tylko na iPhonie i polega na wyłączeniu, za pomocą jednego przycisku, wszystkich funkcji, które najbardziej drenują baterię, takich jak efekty wizualne, odświeżanie aplikacji w tle czy automatyczne pobieranie maili.
Żeby zaoszczędzić energię, system przyciemnia też ekran, szybciej wyłącza i blokuje ekran, może też spowolnić pracę procesora.
Testy przy użyciu Geekbench 3 pokazały, że w trybie oszczędzania energii procesor iPhone’a jest około 40% mniej wydajny.
Tryb wyłączy się automatycznie po pełnym naładowaniu urządzenia.
Jak go uruchomić?
W celu uruchomienia trybu oszczędzania baterii, należy wejść w Ustawienia, a następnie przejść do sekcji Bateria i włączyć Tryb niskiego zużycia energii. Ikona baterii w prawym górnym rogu zmienia kolor na żółty i, bez względu na dotychczasowe ustawienia, pojawia się procentowy zapis stanu naładowania akumulatora.
Tryb ten włączy się także automatycznie, jeśli stan naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim komunikatem.
Więcej informacji związanych z pracą baterii
W nowej sekcji Bateria w iOS 9 mamy też dostęp do bardziej dokładnych statystyk zużycia baterii przez poszczególne aplikacje, z podziałem na czas od ostatniego pełnego ładowania/ostatnie 24 godziny/ostatni tydzień.
Tutaj możemy też zobaczyć, jak długo aktywnie korzystaliśmy z aplikacji i jak długo działała ona w tle (np. aplikacja Facebook w ciągu ostatnich 24 godzin była aktywna na ekranie przez 1,5h oraz korzystała z baterii 3,5 godziny w tle).
Widget
Jeśli posiadasz Apple Watch, w Centrum Powiadomień znajdziesz teraz nowy systemowy widget, pokazujący poziom naładowania baterii zarówno w iPhonie, jak i w zegarku.
Widget nie jest dostępny, jeśli iPhone nie jest sparowany z zegarkiem. Nie znajdziemy go też na iPadzie.
Dodatkowe opcje oszczędzania baterii
Jeszcze jedną nowością, która ma pozytywny wpływ na długość pracy na baterii, jest niewłączanie wyświetlacza gdy przyjdzie powiadomienie, jeśli urządzenie leży wyświetlaczem do dołu, np. na biurku.
Oczywiście, jeśli mamy włączone powiadomienia dźwiękiem lub wibracją, otrzymamy je – funkcjonalność dotyczy wyłącznie wyświetlania powiadomień na ekranie.
Działanie tej funkcji jest niezależne od trybu oszczędzania baterii.
Czy to faktycznie działa?
Testowaliśmy tryb oszczędzania energii przez kilka tygodni w wersji beta iOS 9. Widać wyraźną różnicę w długości działania baterii. Wielokrotnie doprowadzaliśmy do rozładowania iPhone’a 6 i ten automatycznie przechodził w tryb niskiego zużycia energii, co pozytywnie odbijało się na czasie pracy.
Warto zauważyć, że tryb ten nie powoduje wyłączenia kanałów komunikacji, takich jak WiFi czy Bluetooth. Jeśli zależy nam na maksymalnym wydłużeniu czasu pracy, możemy ręcznie wyłączyć te funkcjonalności.
iOS jest publicznie dostępny od wczoraj. Sprawdź, jak poprawnie go zainstalować.
Więcej o iOS 9:
Podłącz się do Think Apple na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych ciekawostek o iOS 9.