Wszystkie nowe funkcje w OS X El Capitan

Mateusz Majewski   1 października 2015

os_x_el_capitan_0

Od oficjalnej premiery El Capitan minęło zaledwie kilkanaście godzin, jednak my testujemy go już od dłuższego czasu. Przed Wami podsumowanie wszystkich nowości oraz ocena sensu aktualizacji do nowego OS X.

berrolia

1. Dzielenie ekranu 

Jedną z najważniejszych zmian w OS X w tym roku jest zdecydowanie funkcja dzielenia ekranu (widok Split View). Umożliwia ona połączenie na jednym ekranie dwóch aplikacji wyświetlanych w trybie pełnoekranowym.

Aplikacje automatycznie dostosowują układ zawartości do nowego rozmiaru okna. W dowolnym momencie możemy łatwo zmienić proporcję okien.

Początkowo funkcja ta wydawała się mało rewolucyjna, jednak po pewnym czasie zacząłem ją doceniać. Pozwala skupić się na pracy, nie potrzebujemy już żadnych dodatkowych ruchów, by dostać się do potrzebnych materiałów.

MacBook-ElCapitan-SafariNotes

2. Wydajność systemu

System OS X od zawsze odznaczał się bezproblemowym działaniem i minimalistycznym wyglądem z dbałością o każdy szczegół. Jednak zeszłoroczny system – Yosemite, w moim odczuciu był przeciwny założeniom Apple i po prostu się nie udał. Posiadał masę niedoróbek i błędów, stracił również na wydajności względem poprzednich wersji.

Z OS X El Capitan, Apple wraca do wszystkiego, co najlepsze w Macu. Wierzę, że zostanie zapamiętany jako bardzo udany system.

By nie być gołosłownym, odniosę się do najważniejszego rozwiązania, jakie zostało użyte do poprawy wydajność OS X – zastosowania technologii Metal. Pozwala ona na jeszcze pełniejsze wykorzystanie systemu graficznego w Macach – w grach, aplikacjach specjalistycznych i na poziomie systemowym.

Metal przyspiesza renderowanie grafiki o 50%, zużywając przy tym 40% mniej energii.

mac-wydajnosc

3. Przeprojektowane aplikacje

Poza poprawą wydajności, Apple skupiło się również na poprawkach i unowocześnieniach natywnych aplikacji.

  • Mail

Aplikacja ta wzbogacona została o znaną z iOS 9 funkcję sugerowania dodania kontaktów i zdarzeń, które znajdzie w naszych wiadomościach (np. gdy korespondujemy z osobą nie będącą w spisie naszych kontaktów, oprogramowanie pozwoli nam szybko ją tam dodać).

W Mailu został udoskonalony również tryb pełnoekranowy. Od teraz aplikacja pozwala nam na dostęp do skrzynki odbiorczej, gdy piszemy właśnie nową wiadomość (mail, którego piszemy, przesuwa się na dół ekranu, umożliwiając dostęp do pozostałych wiadomości).

Do interfejsu dodano również karty, pozwalające na szybkie przełączenie się między wątkami.

Apple unowocześniło aplikację Mail dodając obsługę “gestów machnięcia” (tak, jak w iOS): od teraz wystarczy przesunąć po wiadomości w lewo, by uaktywnić przycisk kosza, a w prawo, by oznaczyć ją jako nieprzeczytaną.

capitan-mail

  • Notatki

Nowa aplikacja Notatki to przede wszystkim większa integracja z wersją na iOS. Tak, jak na iPhonie czy iPadzie, w notatkach możemy tworzyć listy zadań z odhaczalnymi pozycjami i łatwo dodawać mapy, zdjęcia, wideo i inne dokumenty.

Od teraz podglądy załączników dostępne są tuż przy tytule notatki. Aplikacja posiada też przeglądarkę załączników, która pozwala nam na szybki przegląd w jednym miejscu wszystkich szkiców, zdjęć, linków czy dokumentów użytych w naszych notatkach.

capitan-notatki

  • Zdjęcia

Nowa odsłona aplikacji Zdjęcia przynosi jedną ważną nowość: możliwość instalacji rozszerzeń udostępnianych przez inne firmy (np. VSCO Cam, Camera+, Adobe) w Mac App Store. Narzędzie to pozwolą na edycję fotografii (np. dodanie filtrów) bezpośrednio w aplikacji Zdęcia.

Nowa wersja programu pozwala również przypisać daną lokalizację do jednego zdjęcia lub do całej Chwili.

capitan-zdjecia

  • Safari

Jedną z nowości jest możliwość szybkiego przypięcia wybranych kart na stałe do paska kart. Będą one zawsze aktywne w tle i w stanie gotowości do przejrzenia.

obrazek6

Z Safari możemy tez przesyłać przez AirPlay pojedyncze wideo, zamiast całego ekranu. Wystarczy nacisnąć ikonę AirPlay, która pojawi się w rogu okna wideo.

Inną ciekawą opcją nowej Safari jest możliwość wyciszenia jednej karty lub szybkiego wyłączenia dźwięku ze wszystkich kart.

wyciszanie-zakładek

  • Mapy

Apple co roku sukcesywnie dodaje nowe możliwości do swoich map, tak, by mogły one konkurować z mapami Google. Tym razem wzbogacono je o podgląd środków komunikacji w wybranych miastach. Mapy sugerują najszybszą możliwość dostania się z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym różne rodzaje komunikacji miejskiej.

Można też planować podróż z uwzględnieniem planowanej godziny wyjazdu lub wymaganej godziny przybycia na miejsce.

Trasę możemy zaplanować na Macu, a potem kilkoma kliknięciami wysłać ją do iPhone’a.

capitan-mapy

4. Ulepszone Mission Control 

Za pomocą jednego przesunięcia palcami po gładziku możemy wyświetlić wszystkie okna aplikacji, które w danej chwili są otwarte w całym systemie (nie jak wcześniej – na jednym „biurku” lub w jednej aplikacji). Mission Control rozmieszcza okna z zachowaniem ich położeń względem siebie.

okna

5. Kursor 

Jeśli zgubi nam się gdzieś kursor, wystarczy poruszyć palcem w tę i z powrotem na gładziku lub potrząsnąć myszą, a kursor powiększy się i łatwiej będzie go znaleźć.

***

Jak łatwo zauważyć, nowe funkcje Kapitana to w większości ulepszenia i poprawki. Myślę, że stosowną nawą dla niego byłby Yosemite S. Apple wydało wyśmienity, dopracowany system. Czas pokaże, czy zostanie on dobrze odebrany przez użytkowników.  Ja polecam go każdemu, kto ceni sobie szybkość i niezawodność.

Więcej o El Capitan:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych nowości ze świata Apple.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: