Prawdziwa pojemność iPhone’a, czyli ile pamięci masz rzeczywiście do dyspozycji

Mateusz Majewski   2 listopada 2015

iphone-models

Pojemność urządzenia to jeden z najważniejszych aspektów przy zakupie nowego iPhone’a. Stajemy wtedy przed dylematem: większy komfort użytkowania czy niższa cena? Przygotowaliśmy dla Was tabelę porównawczą, zestawiając wszystkie telefony obsługujące iOS 9 i ich realne pojemności.

Ile pamięci mamy rzeczywiście do dyspozycji?

W zależności od wersji oprogramowania i pochodzenia sprzętu mogą pojawić się małe różnice w pojemności Twojego urządzenia względem naszych danych. Tabela stworzona została w oparciu o iOS 9.0.2 i 9.1.

TABELA1

Jak widać w tabeli, największy stosunek pamięci rzeczywistej do całkowitej pojemności mają iPhone’y 6 i 6s, które uzyskały wynik 89% oryginalnej pojemności (114 GB ze 128 GB). Najgorszy rezultat uzyskał iPhone 4S: jedynie 66% dostępnej przestrzeni w stosunku do całkowitej pojemności (5,3 GB z 8 GB).

Jak łatwo zauważyć, im mniejsza wersja pojemnościowa, tym mniejszy procent dostępnej pamięci. Jest to zupełnie oczywiste, bo w mniej pojemnych modelach system i jego komponenty zajmują procentowo więcej miejsca.

Oto ile miejsca zajmuje system w poszczególnych modelach:

TABELA2

Jak łatwo zauważyć, im większy wariant pojemnościowy tego samego modelu iPhone’a, tym więcej miejsca zajmują pliki systemowe. Różnica jest zaskakująco duża: w przypadku iPhone’ów 6/Plus i nowszych w modelu 128 GB system zajmuje aż trzy razy więcej miejsca niż w modelu 16 GB.

Oto wykres zależności rozmiaru elementów systemu do wersji urządzenia.

WYKRES1

Co ważnego możemy odnotować patrząc na te dane?

  1. iPhone 6+ i 6s+ to zdecydowanie dwa najbardziej pamięciożerne urządzenia. Oba z tych telefonów w wersji 128 GB “zabierają” nam 15 GB (113 GB pozostawiają dostępne). W wariancie 64 GB wygrywa 6s+, w którym możemy liczyć na 200 MB pojemności więcej (55,4 GB vs  55,2 GB w 6+). Za to w najmniejszej wersji pamięciowej zwycięzcą mógł zostać tylko iPhone 6+, rewanżując się swojemu młodszemu bratu większą o 200 MB dostępną pamięcią (11,7 GB vs 11,5 GB).
  2. Najmniej pamięci zabiera iPhone 5C w wersji 8 GB. Do dyspozycji mamy 5,6 GB. System oraz jego komponenty zajmują tylko 2,4 GB.
  3. iPhone 5 to urządzenie, które we wszystkich wersjach, w których występuje, zabiera nam najmniej gigabajtów spośród wszystkich dostępnych iPhone’ów.

Co decyduje o tym, że część urządzeń daje nam więcej pamięci do dyspozycji niż inne?

W ofercie Apple znajdziemy urządzenia zróżnicowane pod względem podzespołów, wielkości ekranu czy funkcji. Na przykład, iPhone 6+ oraz 6s+ odznaczają się jedną z najgorszych średnich dostępnej pamięci, ze względu na potrzebę dodatkowych instrukcji do wyświetlania interfejsu w trybie poziomym. Podobnie jest z urządzeniami z większą ilością funkcji niż inne: potrzebują więcej informacji, jak te funkcje mają działać i jak je obsługiwać.

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Przeczytaj też: 

Z miłości do Apple

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: