Nowości w iOS 9.3: chronienie notatek hasłem lub odciskiem palca

Mateusz Majewski   29 marca 2016

notes_ios-9-3Jedną z głównych nowości iOS 9.3 jest możliwość zabezpieczania hasłem notatek w systemowej aplikacji Notatki. Od teraz nasze zapiski na iPhonie lub iPadzie możemy chronić kodem oraz odciskiem palca.

berrolia

Jak włączyć blokowanie notatek?

Wszystko, co należy zrobić, to udać się do Ustawienia -> Notatki -> Hasło i ustalić kod oraz podpowiedź. W ustawieniach blokowania możemy zadecydować także, czy chcemy używać odcisku palca.

notatki-1-haslo-ios-9-3

Jak to działa?

Należy wspomnieć, że zabezpieczanie hasłem działa tylko i wyłącznie dla notatek podpiętych pod iCloud. Jeśli korzystamy z notatek synchronizowanych z kontem Gmail lub innym, niestety nie uda nam się ich zablokować.

Aby zabezpieczyć notatkę, po utworzeniu jej musimy kliknąć w znajdujący się w prawym górnym rogu przycisk udostępniania, a następnie wybrać Blokuj notatkę. By potwierdzić decyzję, przykładamy palec lub wpisujemy hasło.

Po tej operacji na górze pojawi się ikona kłódki, którą należy kliknąć, by zablokować notatkę lub zostawić otwartą, jeśli potrzeba nam do niej obecnie dostępu. Choć ostatecznie wszystko działa dobrze, wydaje mi się jednak nieco skomplikowane.

notatki-2-haslo-ios-9-3Jeśli zapomnimy hasła, definitywnie stracimy dostęp do zabezpieczonych nim notatek. Będziemy mogli jedynie zresetować hasło (ustanowić nowe) i używać go do nowych notatek.

W każdej chwili możemy też zmienić hasło na inne – będzie ono obowiązywało dla wszystkich – starych i nowych notatek.

notatki-3-haslo-ios-9-3Kolejną ciekawostką jest fakt, że jeśli wszystkie notatki blokowane są jednym hasłem, każda z kłódek otworzy się, gdy odblokujemy którąkolwiek z nich. Inaczej jest, gdy choć jedna posiada inne hasło – wszystkie notatki odblokowywane są wtedy oddzielnie. Jednak niezależnie od tego, w każdym momencie wszystkie notatki zablokować możemy jednym przyciskiem na dole listy.

Nasze notatki niestety nie blokują się po wyjściu z aplikacji. Automatyczna blokada występuje dopiero po usunięciu aplikacji z listy programów działających w tle (multitasting).

Tak samo, jak przy okazji artykułu o Night Shift i tutaj pokuszę się o opinię na temat nowej funkcji w iOS 9.3. Sam pomysł zabezpieczania notatek to oczywiście spory plus nowej wersji iOS, ponieważ wiele osób, zamiast blokować cały telefon, wolałoby szyfrować konkretne obszary systemu.

Myślę jednak, że można było to nieco inaczej zaprojektować: by zablokować notatkę, potrzebujemy przynajmniej kilkunastu kliknięć, do czego Apple nie zwykło nas przyzwyczajać. Z drugiej strony, cieszę się, że funkcjonalność ta nie jest cały czas “na wierzchu” w systemowej aplikacji – w ten sposób, przy tej ilości nowości z wersji na wersję, doszłoby w przyszłości do przeładowania interfejsu przyciskami.

Czytaj też: Night Shift – do czego służy i jak go używać

zgsklep-JCAPL-ta2Pozostałe nowości w aplikacji Notatki w iOS 9.3:

  • Sortowanie notatek alfabetycznie, według daty utworzenia i według daty edycji
  • Szybkie otwieranie nowego obszaru roboczego podczas szkicowania (przesunięciem dwoma palcami lub stuknięciem w przycisk Nowy szkic)
  • Nowy przycisk listy kontrolnej wyświetlany na dole każdej notatki i ułatwiający tworzenie list
  • Wyświetlanie miniaturek zamiast dużych obrazków oraz załączników (długim naciśnięciem obrazka lub załącznika w notatce)
  • Wybieranie, czy zdjęcia i wideo zrobione w Notatkach mają być przechowywane tylko w Notatkach czy dodawane także do Zdjęć
  • Importowanie zawartości plików wyeksportowanych z Evernote do Notatek (długim naciśnięciem pliku)

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Więcej o iOS 9.3:

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: