Apple nazwało iOS 10 “największą aktualizacją iOS w historii”. Czy rzeczywiście iOS doczekał się tak radykalnych zmian, większość użytkowników oceni we wrześniu, kiedy nowy mobilny system operacyjny zadebiutuje wraz z iPhonem 7. Ja od kilku dni testuję pierwszą betę iOS 10 i po początkowym szoku (nowy sposób odblokowywania telefonu, nowe powiadomienia, nowe czcionki, widgety), szybko oswoiłem się z nowym systemem, którego interfejs pozostał jednak w większości bez zmian. Dodano zaś setki nowych funkcji.
Największe zmiany dotyczą aplikacji Wiadomości (Apple wyraźnie nie odpuszcza walki z komunikatorami, jak Messenger czy WhatsApp), Zdjęcia, Muzyka i Mapy. Na nowy poziom wchodzi Siri, ale na razie nie będziemy mogli tego doświadczyć. No i jest wreszcie długo wyczekiwana aplikacja Home, która ma stać się centrum kontroli naszego inteligentnego domu.
Oto szczegóły wszystkich najważniejszych nowości w iOS 10.
Ekran powitalny pojawia się teraz po uniesieniu telefonu, nie musimy niczego naciskać. To odpowiedź Apple na skargi użytkowników, że Touch ID drugiej generacji w iPhonie 6s jest za szybki i nawet krótkie dotknięcie przycisku Home odblokowuje telefon, nie dając nam szansy np. na podejrzenie powiadomień.
Niestety funkcja ograniczona jest na razie do iPhone’a 6s, 6s Plus i SE, czyli do telefonów wyposażonych w procesor A9.
Znika słynne przeciąganie palcem po ekranie (slide to open) w celu odblokowania telefonu, które towarzyszyło nam od 9 lat.
W iOS 10 iPhone’a odblokowujemy poprzez naciśnięcie przycisku Home. Jeśli korzystamy z Touch ID, od razu pokaże nam się ekran początkowy (czyli właściwie bez zmian w porównaniu z poprzednim wersjami iOS).
Osoby, które nie korzystają z Touch ID, naciskają na Home i 1) ukazuje im się ekran początkowy (jeśli telefon nie jest zabezpieczony kodem), 2) wyświetla się ekran z klawiatura numeryczną i zostają poproszeni o wprowadzenie kodu.
Aplikację Aparat uruchamiamy teraz z zablokowanego ekranu przeciągając palcem w lewo, a nie – jak dotychczas – w górę.
Jeśli odblokujemy telefon przy użyciu Touch ID, wyświetli nam się widok widgetów. Ale dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jedynie dotkniemy palcem przycisku Home. Jeśli go naciśniemy, zostaniemy od razu przeniesieni do ekranu początkowego.
Po raz pierwszy w historii iOS mamy możliwość usuwania niektórych aplikacji systemowych z ekranu początkowego. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, preinstalowanych aplikacji nie możemy całkowicie usuwać z systemu – możemy je jedynie ukryć i “zdezaktywować”.
Więcej o tym, jak ukryć domyślne aplikacje i pełną listę programów, które możemy “usunąć” znajdziesz tutaj.
Nieco przebudowane zostało Centrum sterowania. Z podstawowego widoku usunięto przyciski służące do kontroli odtwarzanej muzyki i przeniesiono je do nowego widoku, który jest dostępny po przeciągnięciu palcem w lewo. Nieco utrudnia to kontrolę odtwarzanego dźwięku przy odblokowanym iPhonie.
Zniknęła dodatkowa funkcja “Klonowanie” przy używaniu AirPlay. Klonowanie ekranu iPhone’a/iPada jest teraz domyślne po uruchomieniu AirPlay.
W iOS 10 możemy korzystać ze skrótów 3D Touch w coraz większej ilości miejsc. Na mocniejsze naciśnięcie reaguje teraz ikona każdej aplikacji, nawet niewspierającej 3D Touch, bo każdemu programowi domyślnie dodano opcję “Share”.
Dzięki 3D Touch możemy podejrzeć pełną treść powiadomienia na zablokowanym ekranie i podjąć akcję, ciągle nie odblokowując telefonu.
Bardzo użyteczną opcją jest możliwość wyboru mocy latarki, do której mamy dostęp po mocniejszym naciśnięciu ikony latarki w centrum sterowania. Inne ikony w centrum sterowania – Minutnik, Kalkulator i Aparat – również zyskały wsparcie 3D Touch.
Mocniejsze przyciśnięcie folderu da nam teraz możliwość szybkiej zmiany jego nazwy i podejrzenia powiadomień z wszystkich aplikacji, które znajdują się w środku.
Dzięki 3D Touch możemy też szybko skasować wszystkie powiadomienia w Centrum powiadomień.
Przeciągnięcie w lewo z ekranu początkowego przenosi nas teraz do widoku widgetów (do tej pory był tam Spotlight). Zostały one oddzielone od centrum powiadomień i nieco przebudowane – wyświetlają się teraz w większych oknach.
Znika podział na Powiadomienia i widok Dzisiaj (który został przeniesiony do widoku Widgety – patrz wyżej).
Przeciągniecie po ekranie palcem w dół spowoduje po prostu wyświetlenie wszystkich powiadomień z podziałem na dni.
Jeśli otrzymamy powiadomienie, mamy teraz możliwość podjęcia większej ilości akcji już na zablokowanym ekranie (np. prowadzenia konwersacji iMessage).
Dzięki 3D Touch możemy wyświetlić pełną treść powiadomienia (Apple zapowiedziało, że będzie to można zrobić również na telefonach bez 3D Touch).
Ze względu na to, że w Polsce nie działają jeszcze rekomendacje Siri, możliwości Map są u nas bardzo ograniczone.
Nowa aplikacja Dom pozwoli skupić w jednym miejscu wszystkie inteligentne urządzenia domowe (np. kamery, żarówki, termostaty, zamki, okna, żaluzje) kompatybilne z HomeKit. Z poziomu jednej aplikacji będziemy mogli kontrolować wszystkie urządzenia indywidualnie lub grupować je.
Wszystkie urządzenia mogą być obsługiwane przez Siri, nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem (będziemy potrzebować wtedy Apple TV lub pozostawionego w domu iPada).
Na określonych przez nas warunkach możemy też dać dostęp do niektórych urządzeń rodzinie lub znajomym.
Do programu News dodano zakładkę “Dla Ciebie” oraz przebudowano układ innych sekcji, żeby ułatwić przeglądanie najnowszych informacji i “odkrywanie nowych historii”. Program ma też nowy interfejs, nowe powiadomienia i pozwala na subskrypcję do ulubionych publikacji.
Aplikacja nie jest jeszcze dostępna w Polsce (ale pojawi się na naszym telefonie, jeśli zmienimy w Ustawieniach zmienimy region na Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię lub Australię).
Apple udostępniło deweloperom SDK dla Siri (SiriKit), co teoretycznie oznacza, że w przyszłości z każdej aplikacji będziemy mogli korzystać przy użyciu asystenta głosowego (oczywiście po dodaniu wsparcia dla Siri przez twórców danego programu).
Okazuje się jednak, że na razie Apple ograniczyło dostęp do Siri do sześciu rodzajów aplikacji/czynności: czat/wymiana wiadomości (np. WhatsApp), zamawianie przejazdów (np. Uber), wyszukiwanie zdjęć (np. Instagram), płatności osobiste (między dwoma użytkownikami, np. Square Cash), rozmowy VoIP (np. Skype) i aktywność fizyczna (np. Strava).
Dzięki Siri będzie można też obsługiwać CarPlay oraz inteligentne urządzenia domowe zgrupowane w aplikacji Dom.
Czytaj też: Siri po polsku coraz bliżej?
Oprócz podpowiedzi kolejnych słów, w pasku QuickType będą pojawiały się również sugestie akcji (np. “Zadzwonić?” jeśli otrzymamy wiadomość z numerem telefonu) lub “inteligentne podpowiedzi” (np. “Nr tel. do Agaty to…” jeśli w mailu zostaniemy zapytani, czy nie mamy numeru tel. do Agaty) bazujące na wcześniejszych konwersacjach, wydarzeniach zapisanych w naszym kalendarzu, kontaktach, naszym obecnej lokalizacji, itd.
Klawiatura QuickType od teraz wspiera też równoczesne pisanie w wielu językach (możliwość pisania w różnych językach bez konieczności zmiany klawiatury).
To z pewnością jedna z najciekawszych nowych funkcji iOS 10, ale jeszcze lepiej sprawdzi się z pewnością na Macu. No i będzie użyteczna w Polsce dopiero wtedy, kiedy zawita do nas Apple Pay (według wielu plotek ma to nastąpić jeszcze w tym roku).
Funkcja daje możliwość użycia Apple Pay przy płatnościach na stronach internetowych. Zamiast, jak dotychczas, podawać dane karty debetowej/kredytowej lub wykonywać przelew, przyłożymy palec do przycisku Home (lub, w niedalekiej przyszłości, do skanera linii papilarnych na MacBooku) i… zapłacone.
Oczywiście możliwość płatności przy użyciu Apple Pay będę musiała być wspierana przez daną stronę/sklep internetowy.
Sprawdź, z jakimi urządzeniami kompatybilny jest iOS 10.
Pobierz nowe tapety z iOS 10 i macOS Sierra.
Więcej o iOS 10: