Wszystkie najważniejsze funkcje iOS 10

Tomek Czech   21 czerwca 2016

ios-10-iphone-ipad

Apple nazwało iOS 10 “największą aktualizacją iOS w historii”. Czy rzeczywiście iOS doczekał się tak radykalnych zmian, większość użytkowników oceni we wrześniu, kiedy nowy mobilny system operacyjny zadebiutuje wraz z iPhonem 7. Ja od kilku dni testuję pierwszą betę iOS 10 i po początkowym szoku (nowy sposób odblokowywania telefonu, nowe powiadomienia, nowe czcionki, widgety), szybko oswoiłem się z nowym systemem, którego interfejs pozostał jednak w większości bez zmian. Dodano zaś setki nowych funkcji.

Największe zmiany dotyczą aplikacji Wiadomości (Apple wyraźnie nie odpuszcza walki z komunikatorami, jak Messenger czy WhatsApp), Zdjęcia, Muzyka i Mapy. Na nowy poziom wchodzi Siri, ale na razie nie będziemy mogli tego doświadczyć. No i jest wreszcie długo wyczekiwana aplikacja Home, która ma stać się centrum kontroli naszego inteligentnego domu.

Oto szczegóły wszystkich najważniejszych nowości w iOS 10.

berrolia

Unieś, żeby obudzić ekran

Ekran powitalny pojawia się teraz po uniesieniu telefonu, nie musimy niczego naciskać. To odpowiedź Apple na skargi użytkowników, że Touch ID drugiej generacji w iPhonie 6s jest za szybki i nawet krótkie dotknięcie przycisku Home odblokowuje telefon, nie dając nam szansy np. na podejrzenie powiadomień.

Niestety funkcja ograniczona jest na razie do iPhone’a 6s, 6s Plus i SE, czyli do telefonów wyposażonych w procesor A9.

iphone-6s-ios-10

Nowy sposób odblokowywania telefonu 

Znika słynne przeciąganie palcem po ekranie (slide to open) w celu odblokowania telefonu, które towarzyszyło nam od 9 lat.

W iOS 10 iPhone’a odblokowujemy poprzez naciśnięcie przycisku Home. Jeśli korzystamy z Touch ID, od razu pokaże nam się ekran początkowy (czyli właściwie bez zmian w porównaniu z poprzednim wersjami iOS).

300x300-oslo

Osoby, które nie korzystają z Touch ID, naciskają na Home i 1) ukazuje im się ekran początkowy (jeśli telefon nie jest zabezpieczony kodem), 2) wyświetla się ekran z klawiatura numeryczną i zostają poproszeni o wprowadzenie kodu.

ios-10-iphone-01

 • Aparat

Aplikację Aparat uruchamiamy teraz z zablokowanego ekranu przeciągając palcem w lewo, a nie – jak dotychczas – w górę.

 • Widgety

Jeśli odblokujemy telefon przy użyciu Touch ID, wyświetli nam się widok widgetów. Ale dzieje się tak tylko wtedy, kiedy jedynie dotkniemy palcem przycisku Home. Jeśli go naciśniemy, zostaniemy od razu przeniesieni do ekranu początkowego.

ios-10-iphone-05

Możliwość ukrywania aplikacji systemowych

Po raz pierwszy w historii iOS mamy możliwość usuwania niektórych aplikacji systemowych z ekranu początkowego. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, preinstalowanych aplikacji nie możemy całkowicie usuwać z systemu – możemy je jedynie ukryć i “zdezaktywować”.

Więcej o tym, jak ukryć domyślne aplikacje i pełną listę programów, które możemy “usunąć” znajdziesz tutaj.

ios-10-iphone-02

Odświeżone Centrum Sterowania

Nieco przebudowane zostało Centrum sterowania. Z podstawowego widoku usunięto przyciski służące do kontroli odtwarzanej muzyki i przeniesiono je do nowego widoku, który jest dostępny po przeciągnięciu palcem w lewo. Nieco utrudnia to kontrolę odtwarzanego dźwięku przy odblokowanym iPhonie.

Zniknęła dodatkowa funkcja “Klonowanie” przy używaniu AirPlay. Klonowanie ekranu iPhone’a/iPada jest teraz domyślne po uruchomieniu AirPlay.

3D Touch

W iOS 10 możemy korzystać ze skrótów 3D Touch w coraz większej ilości miejsc. Na mocniejsze naciśnięcie reaguje teraz ikona każdej aplikacji, nawet niewspierającej 3D Touch, bo każdemu programowi domyślnie dodano opcję “Share”.

Dzięki 3D Touch możemy podejrzeć pełną treść powiadomienia na zablokowanym ekranie i podjąć akcję, ciągle nie odblokowując telefonu.

thinkapple-300x300-dragonfly

Bardzo użyteczną opcją jest możliwość wyboru mocy latarki, do której mamy dostęp po mocniejszym naciśnięciu ikony latarki w centrum sterowania. Inne ikony w centrum sterowania – Minutnik, Kalkulator i Aparat – również zyskały wsparcie 3D Touch.

Mocniejsze przyciśnięcie folderu da nam teraz możliwość szybkiej zmiany jego nazwy i podejrzenia powiadomień z wszystkich aplikacji, które znajdują się w środku.

Dzięki 3D Touch możemy też szybko skasować wszystkie powiadomienia w Centrum powiadomień.

Nowe widgety

Przeciągnięcie w lewo z ekranu początkowego przenosi nas teraz do widoku widgetów (do tej pory był tam Spotlight). Zostały one oddzielone od centrum powiadomień i nieco przebudowane – wyświetlają się teraz w większych oknach.

Centrum powiadomień 

Znika podział na Powiadomienia i widok Dzisiaj (który został przeniesiony do widoku Widgety – patrz wyżej).

Przeciągniecie po ekranie palcem w dół spowoduje po prostu wyświetlenie wszystkich powiadomień z podziałem na dni.

IMG_3912

Nowe powiadomienia na zablokowanym ekranie

Jeśli otrzymamy powiadomienie, mamy teraz możliwość podjęcia większej ilości akcji już na zablokowanym ekranie (np. prowadzenia konwersacji iMessage).

Dzięki 3D Touch możemy wyświetlić pełną treść powiadomienia (Apple zapowiedziało, że będzie to można zrobić również na telefonach bez 3D Touch).

ios10not

Wiadomości

 • Możliwość wysyłania wiadomości napisanych odręcznie na ekranie telefonu. Odbiorca zobaczy je w formie animacji;
 • szybkie odpowiedzi: możliwość błyskawicznego wysłania jednej z sześciu predefiniowanych odpowiedzi;
 • animacje: system automatycznie dodaje pełnoekranowe animacje do niektórych wiadomości (np. po wysłaniu wiadomości o treści “Happy birthday!” przez ekran zaczną przelatywać baloniki);
 • “niewidoczny atrament”: wiadomość pozostaje ukryta do momentu, kiedy odbiorca “odkryje ją” przeciągając palcem po chmurce z wiadomością;
 • dodawanie naklejek i nakładanie własnoręcznych rysunków do wysyłanych zdjęć i filmów;
 • możliwość odtwarzania multimediów bezpośrednio w widoku konwersacji;
 • App Store i wsparcie dla innych aplikacji w Wiadomościach: deweloperzy mogą tworzyć specjalne rozszerzenia, dzięki którym użytkownicy wykorzystają możliwości ich aplikacji bezpośrednio z programu Wiadomości (np. rezerwacja stolika w restauracji, zamówienie taksówki lub wykonanie przelewu bezpośrednio z aplikacji Wiadomości);
 • naklejki: nowe paczki naklejek, które można wysyłać oddzielnie, lub dodawać do zdjęć i filmów;
 • zastępowanie słów emotikonami: jeśli podczas tworzenia nowej wiadomości przejdziemy do widoku emotikonów, aplikacja podświetli wybrane słowa i zaproponuje kilka emotikonów, którymi możemy zastąpić każdy wyraz;
 • wiadomości wizualnie odzwierciedlające nasz emocji: np. chmurka z wiadomością “Super!” będzie większa od chmurki z wiadomością “Smutno mi…”;
 • nowy podgląd linków: jeśli wyślemy link, odbiorcy wyświetli się podgląd strony, do której on prowadzi.

Muzyka

 • Nowy interfejs: całkowicie odmieniony wygląd, przewaga czerni i bieli, większy rozmiar czcionki;
 • nowe zakładki to “Biblioteka” (cała nasza biblioteka muzyczna) i “Przeglądaj”, która zastąpiła dotychczasową sekcję “Nowa”. Pozostają zakładki “Radio” i “Dla Ciebie”, które również zostały przebudowane;
 • bezpośrednio w aplikacji dostępne są teksty dla niektórych utworów.

Zdjęcia

 • Nowa technologia (advanced computer vision) pozwala na jeszcze bardziej zaawansowane rozpoznawanie twarzy, miejsc i obiektów; dzięki temu mamy możliwość szybszego i bardziej dokładnego wyszukiwanie zdjęć według tych kryteriów w całej naszej bibliotece zdjęć (ze względu na bezpieczeństwo naszych danych, wszystko odbywa się lokalnie, na urządzeniu – aplikacja nie przeszukuje i nie oznacza zdjęć w całej Bibliotece Zdjęć iCloud);
 • program Zdjęcia automatycznie skanuje całą bibliotekę i tworzy albumy Ludzie oraz Miejsca;
 • w widoku Miejsca, wszystkie nasze zdjęcia i wideo pokazane są na mapie, w miejscu, w którym zostały zrobione;
 • nowa funkcja Wspomnienia: tworzy specjalną kolekcję i pokaz slajdów z “najważniejszych chwil z Twojej biblioteki”;
 • możliwość edycji żywych zdjęć.

Mapy

 • Nowy, dynamiczny interfejs nawigacji;
 • w widoku Nawigacji otrzymujemy też teraz informacje o natężeniu ruchu;
 • wyszukiwanie miejsc (stacje benzynowe, hotele, bary, itd.) w czasie nawigowania;
 • otwarcie aplikacji dla deweloperów: możliwość integracji funkcji innych aplikacji z Mapami, co pozwoli nam np. zamawiania taksówki/Ubera i rezerwacji stolika w restauracji bezpośrednio z aplikacji;
 • “proaktywne” podpowiedzi/sugestie w mapach (dotyczące np. miejsc w pobliżu czy możliwości szybszego dotarcia na miejsce; oparte są na schemacie naszych codziennych aktywności, wydarzeniach zapisanych w kalendarzu, itd.);
 • oznaczenie miejsca, gdzie zaparkowaliśmy samochód (dział w połączeniu z CarPlay).

Ze względu na to, że w Polsce nie działają jeszcze rekomendacje Siri, możliwości Map są u nas bardzo ograniczone.

Dom

Nowa aplikacja Dom pozwoli skupić w jednym miejscu wszystkie inteligentne urządzenia domowe (np. kamery, żarówki, termostaty, zamki, okna, żaluzje) kompatybilne z HomeKit. Z poziomu jednej aplikacji będziemy mogli kontrolować wszystkie urządzenia indywidualnie lub grupować je.

Wszystkie urządzenia mogą być obsługiwane przez Siri, nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza domem (będziemy potrzebować wtedy Apple TV lub pozostawionego w domu iPada).

Na określonych przez nas warunkach możemy też dać dostęp do niektórych urządzeń rodzinie lub znajomym.

Zdrowie

 • Znacznie odświeżony interfejs;
 • znika karta “Pulpit”, pojawia się karta “Dzisiaj” z podglądem wszystkich aktywności i danych zdrowotnych zgromadzonych w czasie danego dnia;
 • cztery główne kategorie to teraz: Aktywność, Uważność, Odżywianie i Sen;
 • “Uważność” to według Apple “Stan aktywnego otwarcia umysłu na chwilę obecną”. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób liczone będą “minuty uważności”;

News

Do programu News dodano zakładkę “Dla Ciebie” oraz przebudowano układ innych sekcji, żeby ułatwić przeglądanie najnowszych informacji i “odkrywanie nowych historii”. Program ma też nowy interfejs, nowe powiadomienia i pozwala na subskrypcję do ulubionych publikacji.

Aplikacja nie jest jeszcze dostępna w Polsce (ale pojawi się na naszym telefonie, jeśli zmienimy w Ustawieniach zmienimy region na Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię lub Australię).

Siri

Apple udostępniło deweloperom SDK dla Siri (SiriKit), co teoretycznie oznacza, że w przyszłości z każdej aplikacji będziemy mogli korzystać przy użyciu asystenta głosowego (oczywiście po dodaniu wsparcia dla Siri przez twórców danego programu).

Okazuje się jednak, że na razie Apple ograniczyło dostęp do Siri do sześciu rodzajów aplikacji/czynności: czat/wymiana wiadomości (np. WhatsApp), zamawianie przejazdów (np. Uber), wyszukiwanie zdjęć (np. Instagram), płatności osobiste (między dwoma użytkownikami, np. Square Cash), rozmowy VoIP (np. Skype) i aktywność fizyczna (np. Strava).

Dzięki Siri będzie można też obsługiwać CarPlay oraz inteligentne urządzenia domowe zgrupowane w aplikacji Dom.

Czytaj też: Siri po polsku coraz bliżej?

ios-10-siri

Podpowiedzi kontekstualne QuickType

Oprócz podpowiedzi kolejnych słów, w pasku QuickType będą pojawiały się również sugestie akcji (np. “Zadzwonić?” jeśli otrzymamy wiadomość z numerem telefonu) lub “inteligentne podpowiedzi” (np. “Nr tel. do Agaty to…” jeśli w mailu zostaniemy zapytani, czy nie mamy numeru tel. do Agaty) bazujące na wcześniejszych konwersacjach, wydarzeniach zapisanych w naszym kalendarzu, kontaktach, naszym obecnej lokalizacji, itd.

Klawiatura QuickType od teraz wspiera też równoczesne pisanie w wielu językach (możliwość pisania w różnych językach bez konieczności zmiany klawiatury).

qtype

Apple Pay na stronach

To z pewnością jedna z najciekawszych nowych funkcji iOS 10, ale jeszcze lepiej sprawdzi się z pewnością na Macu. No i będzie użyteczna w Polsce dopiero wtedy, kiedy zawita do nas Apple Pay (według wielu plotek ma to nastąpić jeszcze w tym roku).

Funkcja daje możliwość użycia Apple Pay przy płatnościach na stronach internetowych. Zamiast, jak dotychczas, podawać dane karty debetowej/kredytowej lub wykonywać przelew, przyłożymy palec do przycisku Home (lub, w niedalekiej przyszłości, do skanera linii papilarnych na MacBooku) i… zapłacone.

Oczywiście możliwość płatności przy użyciu Apple Pay będę musiała być wspierana przez daną stronę/sklep internetowy.

ios-10-apple-pay

App Store

 • Reklemy (aplikacji) w wynikach wyszukiwania;
 • możliwość subskrypcji dla aplikacji z innych kategorii niż gazety i czasopisma;
 • krótszy czas procesu sprawdzania aplikacji przed dopuszczeniem do App Store.

Inne nowości:

 • Kalendarz: sugerowanie dodania wydarzeń znalezionych w mailach i wiadomościach; nowa funkcja “Czas ruszać” – przed każdym zapisanym w kalendarzu wydarzeniem, aplikacja sprawdzi warunki drogowe i podpowie nam, kiedy musimy wyjść z domu, żeby zdążyć na miejsce na czas;
 • Aplikacja Zegarek: ciemne tło i nowa funkcja “Do łóżka” – na podstawie ustawionych przez nas parametrów dotyczących naszego planu dnia i ilości snu, której potrzebujemy, aplikacja będzie przypominać nam kiedy powinniśmy położyć się spać, i o której godzinie wstać;
 • możliwość współdzielenia notatek w aplikacji Notatki;
 • transkrypcja wiadomości z poczty głosowej (tłumaczenie głosu na tekst);
 • przychodzące rozmowy: ostrzeganie przed numerami oznaczonymi jako spam;
 • aplikacje VoIP (np. Skype, Viber) będą mogły integrować się z naszymi kontaktami; rozmowy VoIP będą dostępne bezpośrednio z aplikacji Telefon;
 • funkcja Split View w Safari dla iPada.

Sprawdź, z jakimi urządzeniami kompatybilny jest iOS 10.

Pobierz nowe tapety z iOS 10 i macOS Sierra.

Więcej o iOS 10:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: