Siri po polsku coraz bliżej?

Tomek Czech   14 czerwca 2016

siri-pl

Siri po polsku to chyba najbardziej wyczekiwana przez Polaków nowość, którą chcieliby zobaczyć w iOS (czy będziemy jej później używać, to już inna sprawa – według najnowszych badań, 70% użytkowników sprzętu Apple w USA i UK używa Siri tylko “od czasu do czasu”). Wczoraj na WWDC asystenta głosowego mówiącego po polsku nie ogłoszono. Jest jednak szansa, że polska Siri pojawi się już wkrótce.

berrolia

Przeczytaj: Czy Apple ma Polskę w dupie i dlaczego tak głęboko?

Jeszcze wczoraj Maciej Nowakowski znalazł w pierwszej becie iOS 10 “paczkę głosową” dla języka polskiego w miejscu, gdzie dotychczas znajdowały się paczki wyłącznie dla języków wspieranych przez Siri (oprócz polskiego, pojawiły się tam też paczki dla jęz. czeskiego, słowackiego i rumuńskiego). Według Nowakowskiego, świadczy to o tym, że polska Siri może pojawić się już wkrótce:

Myślę, że jest to duży przełom w tej sprawie. Wynika z tego, że Apple aktualnie się tym zajmuje, a prace nie są wykonywane jedynie przy okazji tłumaczenia interfejsu. Szczerze liczę, że Siri zawita do wszystkich naszych urządzeń najpóźniej jesienią, wraz z finalną wersją wszystkich zaprezentowanych dziś systemów.

Andrzej Puczyk, były redaktor MyApple, podał więcej szczegółów na ten temat: w plikach systemowych iOS 10, w katalogu Siri, w podkatalogu pl.lproj, znajdziemy plik localizable.string, który zawiera wiele komend w języku polskim:

Można tam przeczytać między innymi: „Przykro mi, coś jest nie tak z połączeniem. Spróbuj jeszcze raz za chwilę”, „W czym mogę Ci pomóc?” i „Przepraszam. Możesz powtórzyć?”. W sumie osiemdziesiąt trzy linie kodu z podstawowymi komendami, który Siri może pobierać z pamięci urządzenia, a nie z serwerów, jak ma to miejsce w przypadku odpowiedzi na konkretne pytania użytkownika.

siri-pl-komendy

fot. MyApple

Oczywiście nie musi to przesądzać o pojawieniu się Siri w języku polskim, ale z pewnością jest dowodem na to, że Apple pracuje nad dodaniem do iOS nowych funkcji głosowych w naszym języku.

300x300-oslo

Czekamy dalej. Zanim pojawi się iOS 11, Apple prawdopodobnie udostępni ważne aktualizacje iOS 10.1 (jesień 2016) i iOS 10.2 (wiosna 2017). W 2017 r. na rynku może pojawić się nowe urządzenie od Apple – obługwany przy pomocy Siri stacjonarny asystent głosowy. Może wtedy zadebiutuje Siri PL?

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – “Dobre wieści z wszystkich frontów”.

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Przeczytaj też:

Źródło: iMagazine, MyApple

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: