Jest afera czy jej nie ma? Czyli jak jednocześnie ładować iPhone’a 7 i słuchać muzyki/rozmawiać przez słuchawki

Tomek Czech   9 września 2016

iPhone7Plus-lightning

Powiedzieć, że w sieci zawrzało to chyba przesada. Zagotowało się? Może tak: wiele osób zadaje całkiem zasadne pytanie – jak jednocześnie ładować iPhone’a 7 i słuchać z niego muzyki/rozmawiać przy użyciu dołączonych słuchawek? Taka czynność wymaga podłączenia zarówno ładowarki, jak i słuchawek do portu Lightning. Kłopot w tym, że nowy iPhone ma tylko jeden taki port.

berrolia

Pytanie o jednoczesne ładowanie telefonu i słuchanie muzyki zadaliśmy na naszym Facebooku i Twitterze. I o ile wiele osób w ogóle nie widzi problemu bo nie zdarza im się wykonywać tych czynności jednocześnie, o tyle jest mniej więcej tyle samo użytkowników iPhone’a, dla których będzie to spory kłopot.

IMG_3436

Najprostszym rozwiązaniem, które byłoby też pewnie rekomendowane przez Apple, jest podłączenie do telefonu słuchawek Bluetooth. Kłopot w tym, że większość użytkowników takich nie posiada. Apple niestety nie skorzystało z możliwości zrobienia naprawdę dużego kroku w stronę “rewolucji bezprzewodowej”, którą mogłaby zapoczątkować dodając słuchawki Bluetooth do pudełka z nowym iPhonem (kilka tygodni temu wyjaśniałem, dlaczego byłoby to według mnie najlepszym rozwiązaniem i dlaczego byłoby moim zdaniem możliwe).

Phil Shiller, jeden z szefów Apple, poproszony o zabranie głosu w tej sprawie odpisał jednemu z użytkowników, że sam słucha muzyki z iPhone’a 7 przez… słuchawki AirPods. Problem w tym, że dla zwykłego śmiertelnika kosztujące 800 zł słuchawki będą dostępne dopiero pod koniec października. Dlatego w tej sytuacji Shiller zaleca stosowanie stacji dokującej Lightning do iPhone’a, która wyposażona jest w gniazdo minijack.

To rozwiązanie ma jednak oczywiście wiele wad: wiąże się z dodatkowym wydatkiem (249 zł), no i przede wszystkim do stacji dokującej nie podłączymy dołączonych do iPhone’a 7 słuchawek Lightning – musimy użyć słuchawek z klasycznym wejściem 3,5 mm.

MNN62_AV5

Innym rozwiązaniem jest przejściówka z rozgałęźnikiem zaprezentowana wczoraj przez Belkin. Ale znowu – jest to kolejny adapter i kolejny wydatek czterdziestu dolarów.

belkin-lightning

Jeszcze innym rozwiązaniem może być zastosowanie etui z wbudowaną baterią, choćby applowskiego Smart Battery Case – wkładamy iPhone’a w futerał i – podczas gdy telefon się ładuje – słuchamy muzyki z podłączonych do etui słuchawek Lightning.Pierwsze battery case’y dla iPhone’a 7/Plus właśnie zaczęły się pojawiać na rynku.

apple-smart-battery-case-iphone

Czy więc mamy aferę? Bez przesady. Apple oczywiście zdawało sobie sprawę, że takim ruchem wywoła pewne zamieszanie, ale widać nie obawiało się go (courage…) – szefowie firmy z Cupertino wiedzą, że żeby pójść naprzód trzeba zmienić niektóre przyzwyczajenia (np. jednoczesne ładowanie telefonu i słuchanie muzyki przez słuchawki z kablem).

Mogli nam to jednak trochę ułatwić i dorzucić do nowego iPhone’a słuchawki Bluetooth w podstawowej, najtańszej wersji (bezprzewodowe, bardzo przyzwoite słuchawki Meizu EP-51 kosztują jedynie 28 dol. – 1 dolara mniej, niż sprzedawane osobno applowskie słuchawki EarPods). Będę się opierał, że to było najlepsze rozwiązanie.

Posłuchaj, co myślimy o iPhonie 7 i innych nowościach od Apple (ThinkApple Podcast jest też dostępny w iTunes).

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Wszystkie informacje ze środowej konferencji:

Thinkapple_logos

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: