Jak robić świetne zdjęcia używając trybu portretowego w iPhonie 7 Plus

Tomek Czech   13 grudnia 2016

plus_camera_depth_large

W pierwszych dniach używania trybu portretowego w iPhonie 7 Plus byłem dosyć niezadowolony z jego działania, głównie ze względu na słabą jakość zdjęć robionych przy mniejszej ilości światła – teleobiektyw w 7 Plus jest ciemniejszym “szkłem” niż obiektyw szerokokątny, w dodatku następuje utrata jakości przy automatycznej obróbce zdjęcia w telefonie, czyli rozmyciu tła. Potem jednak popstrykałem trochę fotek w lepszych warunkach i okazało się, że jeśli tylko mamy odpowiednią ilość światła (najlepiej dziennego), to w trybie portretowym możemy iPhonem 7 Plus zrobić całkiem ciekawe i przyzwoitej jakości zdjecia.

Apple poprosiło kilku doświadczonych fotografów o przetestowanie portrait mode i podzielenie się swoimi wrażeniami. Oprócz oczywistych zachwytów nad nową funkcją, udzielili oni porad dotyczących używania trybu portretowego w 5,5-calowym flagowcu od Apple.

berrolia

JerSean Golatt: “Zbliż się jak najbardziej do fotografowanego obiektu, żeby uwypuklić wszystkie detale”.

portrait-mode-4

Jeremy Cowart radzi:

  • wybierz jak najbardziej neutralne tło;
  • skomponuj zdjęcie tak, żeby nic nie odciągało uwagi od fotografowanego obiektu;
  • ustaw się w cieniu i wykorzystaj światło słoneczne jako tylne oświetlenie;
  • dzięki delikatnemu zmniejszeniu ekspozycji zdjęcia będą wyglądały bardziej “filmowo”.

portrait-mode-2

Fotograf ślubny Benj Haisch doradza wykorzystanie miękkiego, rozproszonego światła i znalezienie spokojnego miejsca, w którym tło nie będzie odciągać uwagi od obiektu.

portrait-mode-5

Zajmująca się fotografią podróżniczą Pei Ketron radzi jak fotografować zwierzęta domowe: “Oddal się na około 2,5 m, postaraj się, żeby zwierzak się nie ruszał i zostaw wokół niego trochę wolnej przestrzeni”.

portrait-mode-3

Wprowadzony w iOS 10.1 tryb portretowy pozwala na sztuczne uzyskanie małej głębi ostrości, czyli efektu rozmytego tła. Warto dodać, że funkcja jest według Apple dalej w wersji beta, co oznacza, że firma ciągle pracuje nad jej udoskonaleniem.

iPhone 7 – recenzja

thinkapple-300x300-dragonfly
Więcej o iPhonie 7:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

BLACK FRIDAY na Amazon.pl – lista najlepszych promocji!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: