Po powtórzonych testach baterii Consumer Report rekomenduje nowe MacBooki Pro

Marek Twejn   13 stycznia 2017

MacBook Pro z 2016 r. był pierwszym MacBookiem w historii, który nie otrzymał rekomendacji od Consumer Reports. Organizacja pozytywnie oceniła co prawda ekran i wydajność komputera, ale problemem okazała się bateria – długość pracy na jednym ładowaniu zbyt mocno różniła się pomiędzy kolejnymi testami tego samego egzemplarza: np. 13-calowy model bez Touch Bara uzyskiwał czasy pracy baterii od 19,5 godz. do 4,5 godz. Podobnie było z innymi modelami. Tymczasem według Apple, wszystkie trzy modele powinny działać na jednym ładowaniu co najmniej 10 godzin.

berrolia

Firma z Cupertino poprosiła więc Consumer Report o wspólne przyjrzenie się wynikom testów i warunkom, w jakich były przeprowadzone, żeby ustalić przyczynę tak rozbieżnych czasów pracy baterii w poszczególnych próbach.

Kilka dni temu Apple ogłosiło, że wie już na czym polegał problem – w testach używano Safari w trybie deweloperskim z aktywną funkcją “Wyłącz pamięci podręczne” (cache). W tym trybie strona za każdym razem ładuje się w 100% od nowa, co w codziennym użytkowaniu znacznie wydłuża czas wgrywania odwiedzanych wcześniej stron i tym samym skraca czas pracy na baterii. Tzw. “zwykli użytkownicy: nie mają uruchomionej tej funkcji.

Przy okazji odkryło inny błąd w macOS Sierra, który Apple naprawiło w jednej z ostatnich wersji beta (macOS Sierra 10.12.3 beta 3).

Consumer Reports powtórzyło więc testy na komputerach z zainstalowaną poprawką Sierry i używając standardowych ustawień Safari. Tym razem nie odnotowano znacznych rozbieżności pomiędzy kolejnymi testami tych samych modeli, a czas pracy wszystkich komputerów był więcej niż zadowalający i wyniósł (średnio):

  • MacBook Pro (2016) 13″ bez Touch Bara: 18 godz. 45 min
  • MacBook Pro (2016) 13″ z Touch Barem: 15 godz. 45 min
  • MacBook Pro (2016) 15″ z Touch Barem: 17 godz. 15 min

Wynika z tego, że największym problemem był błąd w macOS Sierra, bo inni użytkownicy, którzy używali Safari w trybie standardowym, również masowo skarżyli się na czas pracy baterii w nowych Pro – często uzyskiwali wynik znacznie poniżej 10 godz., a głosów o przypadkach uzyskania czasu pracy na jednym ładowani w granicach 15 czy 18 godz. nie było w ogóle.

Po udostępnienie aktualizacji Sierry naprawiającej błąd niektórzy użytkownicy informowali o wydłużeniu czasu pracy baterii, ale wydaje się, że w dalszym ciągu daleko tu do czasów osiągniętych w testach Consumer Reports:

Jeśli masz nowego MacBooka Pro z zainstalowaną trzecią betą macOS Sierra 10.12.3 to daj nam znać, jakie czasy osiągasz na jednym ładowaniu.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Wszystkie nowości od Apple, których spodziewamy się w 2017 r.

300x300-oslo

Przeczytaj też: 

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Consumer Reports

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: