Raport: składany smartfon od Samsunga jeszcze w tym roku. Kiedy składany iPhone? (wideo)

Tomek Czech   13 stycznia 2017

Według najnowszych doniesień, Samsung przygotowuje się do wprowadzenia na rynek składanego smartfona już w tym roku. Kiedy i czy w ogóle zobaczymy takiego iPhone’a?

berrolia

Informacje o tym, ze Samsung oraz inne firmy, jak LG czy Lenovo, planują stworzenie składanych telefonów pojawiały się od dawna. Teraz Korea Herald donosi, że takie urządzenie od Samsunga może pojawić się już w trzecim kwartale tego roku.

Samsung początkowo pracował nad urządzeniem, które składało się ekranem do wewnątrz, ale firma doszła do wniosku, że użytkownicy nie chcą nieustannie składać i rozkładać telefonu, więc ostatecznie po złożeniu ekran będzie się znajdował na zewnątrz. Według informatorów Korea Herald, po rozłożeniu urządzenie będzie 7-calowym tabletem.

Samsung ma planować wprowadzenie na rynek na razie tylko 100 tys. sztuk takiego telefono-tabletu.

Tymczasem LG jest podobno znacznie bardziej zaawansowane w pracach nad składanymi urządzeniami niż Samsung. Ale o ile Samsung wykorzysta tę technologię przede wszystkim we własnych urządzeniach (w serii Galaxy), o tyle LG może – według koreańskich informatorów – sprzedać swoją technologię jednemu ze swoich największych partnerów – Apple lub Huawei.

Pokrywałoby się to z grudniowymi doniesieniami serwisu etnews, który twierdził, że LG porozumiało się z Apple (ale też z Google i Microsoftem) w sprawie dostarczenia firmie elastycznego, składanego na pół ekranu OLED do 2018 r. Również wtedy podawano, że LG ma już prototyp takiego wyświetlacza i jego poziom techniczny jest podobno „bardzo wysoki”.

Apple ma też własny patent na składanego iPhone’a – w listopadzie firmie z Cupertino przyznano patent opisujący składanego na pół smartfona z wyświetlaczem OLED. Z tym, że – inaczej niż urządzenia od Samsunga czy LG, składałby się on z górnej i dolanej części, a nie z lewej i prawej. W górnej mogłaby być umieszczone kamery, kontrolery wyświetlacza, czujniki oświetlenia czy głośniki, a w dolnej np. procesor, mikrofony, mechanizm wibracyjny i inne niezbędne komponenty. Obie części połączone byłyby specjalnymi zawiasami.

Co ciekawe, może się okazać, że Apple zamierza wykonać pierwszy krok w stronę składanego iPhone’a już w tym roku: według informacji, które pojawiły się w grudniu, płyta główna iPhone’a 8 ma mieć całkowicie nową konstrukcję – ma być podzielona na dwie części połączone elastycznym kablem. Na jednej części będzie umieszczony procesor i pamięć flash, a na drugiej moduły odpowiadające za komunikację (m.in. Wi-Fi i 4G).

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Wszystkie nowości od Apple, których spodziewamy się w 2017 r.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Przeczytaj też:

Źródło: Korea Herald, za VentureBeat

Black Friday - MacBook Air M2 w rewelacyjnej cenie w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: