Apple patentuje składanego na pół smartfona z elastycznym ekranem OLED

Tomek Czech   22 listopada 2016

skladany-iphone-patent_05

Nowy patent przyznany Apple wskazuje, że firma z Cupertino od dawna bada możliwość stworzenia składanego na pół smartfona. Taki telefon wyposażony byłby w elastyczny wyświetlacz OLED i metalowe zawiasy, co pozwoliłoby go złożyć na pół, na wzór starych “telefonów z klapką”.

berrolia

Specjalna metalowa konstrukcja takiego smartfona mogłaby być według Apple wykonana z nitinolu – stopu niklu z tytanem, który należy do grupy materiałów inteligentnych wykazujących efekt pamięci kształtu i charakteryzuje się niską przewodnością cieplną.

Składany telefon złożony byłby w rzeczywistości z dwóch części – górnej i dolanej. W górnej mogłaby być umieszczone kamery, kontrolery wyświetlacza, czujniki oświetlenia czy głośniki, a w dolnej np. procesor, mikrofony, mechanizm wibracyjny i inne niezbędne komponenty. Obie części połączone byłyby specjalnymi zawiasami.

skladany-iphone-patent_04

Patent opisuje dwie możliwości składania takiego telefonu:

  • ekranem do wewnątrz – co zapewniłoby mu dodatkową ochronę;
  • ekranem na zewnątrz – co z kolei pozwoliłoby na łatwy dostęp do wyświetlacza i umożliwiłoby korzystanie z telefonu w pozycji złożonej.

skladany-iphone-patent_02

Patent przewiduje też możliwość wyposażenia takiego iPhone’a w dodatkowy mechanizm – klips pozwalający na przypięcie telefonu do ubrania.

W jednym z możliwych wariantów, patent opisuje też możliwość złożenia telefonu na trzy części.

skladany-iphone-patent_03

Nie powinniśmy się spodziewać składanego iPhone’a w najbliższym czasie, ale w przyszłości taka technologia może być z powodzeniem użyta nie tylko w smartfonach (duże telefony i phablety z łatwością mieściłyby się do kieszeni…), ale też np. w tabletach (zwłaszcza tych o większych rozmiarach) i innych produktach.

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: AppleInsider

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: