Nowy iPad Pro 10,5″: skąd taki rozmiar i dlaczego ma to sens

Tomek Czech   12 stycznia 2017

Według informacji z kilku niezależnych źródeł, Apple wprowadzi w tym roku (być może już w marcu) nowego iPada z wyświetlaczem 10,5″. Dan Provost, projektant i współzałożyciel Studio Neat próbuje odgadnąć dlaczego Apple miałoby zdecydować się właśnie na taką wielkość ekranu.

berrolia

Provost przypomina, że wprowadzając iPada Pro w 2015 r., Phil Shiller wyjaśnił skąd wzięła się przekątna 12,9-cala: szerokość wyświetlacza nowego iPada odpowiadała wysokości ekranu iPada Air 2, co sprawiało, że w trybie horyzontalnym mogliśmy na iPadzie Pro wyświetlać aplikacje w ich pełnym rozmiarze.

Jeśli Apple zrobi z iPadem mini to samo, co zrobiło z Air 2, to okaże się, że wyświetlacz iPada 10,5″ będzie miał taką samą rozdzielczość co iPad Pro 12,9″ – 2732 x 2048, przy tej samej ilości pikseli na cal co iPad mini (326 ppi). Szerokość ekranu nowego iPada (2017) odpowiadałoby wysokości ekranu iPada mini.

W ten sposób otrzymalibyśmy rozdzielczość dużego iPada Pro w mniejszej, 10,5-calowej formie.

Co ciekawe, jak wynika z ostatnich doniesień, nowy iPad z większym ekranem miałby jako całość zachować rozmiar obecnego iPada 9,7″ dzięki zmniejszeniu obramowania wokół ekranu i pozbyciu się przycisku Home.

Provost położył kartkę papieru o przekątnej 10,5″ na swoim iPadzie 9,7″ i wyglądało to tak:

Premiera nowych iPadów spodziewana jest w marcu.

Więcej o nowych iPadach: 

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Wszystkie nowości od Apple w 2017 r.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Dan Provost
Grafika: Veniamin Geskin

Mac od ręki i w super cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: