Nowatorski wyświetlacz z otworami, czyli ostatni element układanki pt. “iPhone z ekranem edge-to-edge”

Tomek Czech   11 stycznia 2017

Od dawna słyszymy, że Apple dąży do zastosowania w iPhonie wyświetlacza edge-to-edge – cały przód telefonu wypełniałby po prostu ekran. Zero ramek. Takie jest podobno marzenie Jony’ego Ive’a. Ale żeby je zrealizować, trzeba wymyślić co zrobić z niezbędnymi elementami smartfona, które obecnie znajdują się z przodu obudowy – przycisk Home z Touch ID, kamera, głośnik i czujniki optyczne (zbliżeniowy i oświetlenia zewnętrznego). Wydaje się, że dowiedzieliśmy się właśnie, jak to wszystko rozwiązać.

berrolia

Usuniecie przycisku Home jest już niemal pewne – potwierdzały to zarówno Bloomberg, jak i The New York Times. Spekulowano o przeniesieniu przycisku na tył obudowy (jak w wielu telefonach z Androidem) lub nawet na boczą obudowę (!), ale takie rozwiązanie jest bardzo mało prawdopodobne – Apple raczej w ogóle usunie fizyczny przycisk Home i zastąpi go przyciskiem cyfrowym (“wirtualnym”), umieszczonym w ekranie. Przycisk z sygnałami haptycznymi w iPhonie 7 był zapewne przymiarką do tego rozwiązania. Dużą rolę może tu też odegrać technologia 3D Touch.

Z Touch ID nie powinno być problemu – kilka firm (m.in. partner Apple – LG) pokazało już rozwiązania polegające na wbudowaniu czytnika linii papilarnych w ekran. Apple ma też na to własny patent, a nawet dwa.

Przeszkodą nie będą też czujniki optyczne, co udowodnił Xiaomi Mi MIX korzystający z ultradźwiękowego czujnika zbliżeniowego schowanego pod ekranem.

Ale co z kamerą i głośnikiem?

Mi MIX nie posiada klasycznego głośnika – wyposażony jest w głośnik piezoelektryczny, który wykorzystuje metalową ramę obudowy do generowania dźwięku. Nie udało się tylko niczego innowacyjnego zrobić z kamerą –  dalej znajduje się ona z przodu obudowy, z tym że na dole, pod ekranem.

Apple otrzymało właśnie patent na technologię, dzięki której możliwe będzie umieszczenie pod wyświetlaczem nie tylko kamery czy głośnika, ale wszystkich innych czujników (np. skanera tęczówki, który też ma trafić do najnowszego iPhone’a).

Patent opisuje ekran z otworami, pod którymi mogą być umieszczone komponenty jak kamera, głośnik czy mikrofon. Otwory w wyświetlaczu są na tyle małe, że są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale pozwalają na swobodny przepływ światła, fal radiowych czy sygnałów akustycznych. Z patentu wynika, że rozwiązanie to pozwoliłoby też ukryć pod ekranem “większe konstrukcje”, np. przycisk Home. Technologia ta mogłaby być zastosowana zarówno w wyświetlaczach LCD, jak i OLED.

Dzięki temu, iPhone 8, którego premiera spodziewana jest we wrześniu, mógłby posiadać “prawdziwy” ekran edge-to-edge.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Wszystkie nowości od Apple, których spodziewamy się w 2017 r.

300x300-oslo

Wszystko o iPhonie 7s/8:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: