Apple patentuje metodę umieszczenia Touch ID w ekranie: kolejny krok w stronę iPhone’a z wyświetlaczem edge-to-edge

Tomek Czech   18 maja 2016

iphone-7-concept2

Od dawna mówi się o tym, że Apple stworzy “bezramkowego” iPhone’a, czyli takiego, w którym ekran wypełnia cały przedni panel telefonu. Według osób dobrze zorientowanych w świecie Apple, są nawet szanse, że taki iPhone zadebiutuje już za rok. Jednym z największych wyzwań byłoby wtedy umieszczenie w ekranie przycisku Home wraz z czytnikiem linii papilarnych (o ile Apple nie przeniosłoby ich na tył obudowy). Fizycznego przycisku Home firma z Cupertino prawdopodobnie w ogóle się pozbędzie, a nowy patent, który przyznano jej wczoraj określa, w jaki sposób w wyświetlaczu może zostać umieszczony Touch ID.

berrolia

Patent opisuje trzy możliwe sposoby działania skanera linii papilarnych – metodę optyczną, pojemnościową oraz obrazowania ultradźwiękowego (ultrasonografia), z których ta ostatnia, choć na razie najrzadziej używana, może być według Apple najlepszym rozwiązaniem dla umieszczenia Touch ID w ekranie: zapewni nie tylko szybszą, ale też dużo bardziej dokładną identyfikację odcisku palca.

ultrasonic-touch-id

Co ciekawe, taki czytnik linii papilarnych mógłby być też wykorzystany do weryfikacji autentyczności danych biometrycznych zapisanych w urządzeniu. Patent opisuje przykładową sytuację, w której dzięki Touch ID użytkownik mógłby potwierdzić swoją tożsamość prezentując zapisane w urządzeniu elektroniczne prawo jazdy. To przykład bardzo na czasie zważywszy na fakt, że Wielka Brytania opracowała właśnie prototyp prawa jazdy umieszczonego w aplikacji Wallet na iOS.

CiVtTCPWUAAXiFn

Przeczytaj też: „iPhone 7 będzie posiadał nową funkcję, bez której nie będziecie mogli żyć”

Na początku maja LG ogłosiło, że opracowało technologię pozwalającą na wbudowanie czytnika linii papilarnych w ekran smartfona. LG to jeden z głównych dostawców wyświetlaczy do iPhone’ów i iPadów. Firma wymieniana jest również jako jeden z potencjalnych dostawców ekranów OLED dla przyszłego iPhone’a.

Choć LG chce wprowadzić nową technologię na rynek w ciągu najbliższego roku i prowadzi już w tym celu rozmowy z kilkoma producentami smartofnów (nie ujawniło oczywiście z którymi), trudno się spodziewać, że wbudowane w ekran Touch ID znajdziemy już w iPhonie 7, którego premiera odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu. Bezpieczniejsza jest prognoza, że iPhone z ekranem edge-to-edge i wbudowanym w niego czytnikiem linii papilarnych zadebiutuje najwcześniej za rok.

Więcej o Touch ID i przycisku Home w nowym iPhonie:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple, za 9to5Mac
Grafika: Eduardo Guerrero

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: