iPhone 2017: ekran edge-to-edge z wbudowanym Touch ID i kamerą FaceTime?

Tomek Czech   12 maja 2016

The Talk Show With John Gruber to jeden z moich ulubionych podcastów. Nie zdążyłem jeszcze wysłuchać ostatniego odcinka, ale zrobiła to już Juli Clover z MacRumors, która donosi, że gospodarz programu zdradza w nim kilka szczegółów dotyczących przyszłorocznego iPhone’a. John Gruber to osoba posiadająca, jak sam mówi, “mnóstwo przyjaciół w Apple”, również wśród ścisłego kierownictwa firmy. Do swojego podcastu zapraszał już m.in. Phila Schillera, Eddy’ego Cue czy Craiga Federighi.

berrolia

Co powiedział John w ostatnim odcinku? Że z kilku niezależnych źródeł docierają do niego plotki, że przyszłoroczny iPhone będzie posiadał radykalnie odmieniony wygląd, i że cały przedni panel będzie zajęty przez wyświetlacz, w który wbudowany będzie nie tylko Touch ID, ale też kamera FaceTime, głośnik i inne sensory.

Gruber zastanawia się, czy oznacza to, że nowy iPhone będzie mniejszy – bo Apple zachowa dotychczasowe rozmiary wyświetlaczy: 4,7″ i 5,5″, czy będzie miał tą samą wielkość, co obecne modele, bo wyposażony będzie w większy ekran.

Odpowiedzią na to pytanie może być raport, który w marcu przedstawił analityk Ming-Chi Kuo: według niego, w przyszłym roku pojawi się iPhone z 5,8-calowym wyświetlaczem, który dzięki „całkowicie nowemu dizajnowi”, mimo większego ekranu, ma być jako całość mniejszy, niż obecny 5,5-calowy iPhone 6/6s Plus.

W obudowie obecnego modelu 4,7-calowego dałoby się pewnie wtedy zmieścić wyświetlacz o wielkości około 5″.

Według Kuo, w 2017 r. Apple wróci do szklanej obudowy iPhone’a i po raz pierwszy zastosuje w swoim telefonie ekran AMOLED. Przyszłoroczne iPhone’y będą miały jego zdaniem możliwość ładowania bezprzewodowego i będą wyposażone w dodatkowe czytniki biometryczne pozwalające na rozpoznanie twarzy lub siatkówki oka.

iphone7-concept

Według wielu pogłosek, Apple wbuduje też w ekran przycisk Home lub zrezygnuje z niego całkowicie i pod ekranem ukryje jedynie czytnik linii papilarnych Touch ID.

LG, jeden z dostawców wyświetlaczy do iPhone’a, ogłosiło niedawno, że opracowało technologię pozwalającą na wbudowanie czytnika linii papilarnych w ekran smartfona.

LG udało się umieścić czytnik w mającym zaledwie 0,3 mm grubości otworze wyciętym w wewnętrznej warstwie ekranu. Potrafi on rozpoznać linie papilarne palca przyłożonego do wyświetlacza nie tylko szybko, ale też z taką samą dokładnością, jak sensor zamontowany w klasycznym przycisku.

LG wymienia się w gronie potencjalnych dostawców ekranów OLED dla przyszłego iPhone’a.

Przeczytaj też: “iPhone 7 będzie posiadał nową funkcję, bez której nie będziecie mogli żyć”

W oczekiwaniu na przyszłoroczny model, sprawdź wszystkie plotki na temat iPhone’a 7, którego premiera spodziewana jest już we wrześniu:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: MacRumors

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: