Kuo potwierdza: iPhone 7 Plus z systemem dwóch kamer i 3 GB RAM

Tomek Czech   11 maja 2016

iphone-dual-camera2

Ming-Chi Kuo, jeden z najbardziej wiarygodnych analityków w świecie Apple, był pierwszym, który poinformował (już na początku roku), że firma z Cupertino zamierza wyposażyć 5,5-calowy model iPhone’a 7 w system dwóch tylnych kamer. Nie wykluczał jednak, że Apple stworzy dwie wersje iPhone’a Plus: tylko model „premium” miałby posiadać nowy aparat z dwoma obiektywami. W najnowszym raporcie dla klientów Kuo informuje jednak, że obecnie Apple planuje stworzenie tylko jednej wersji modelu 5,5-calowego, który oprócz dwóch tylnych kamer będzie posiadał 3 GB RAM.

berrolia

Kuo ocenia, że debiut wyposażonego w podwójną kamerę Huawei P9 wypadł niespodziewanie dobrze, i że telefony z takimi kamerami staną się niedługo rynkowym przebojem. Apple nie może oczywiście przegapić takiej szansy.

Według analityka, dołożenie dodatkowego gigabajta pamięci operacyjnej (iPhone 6s/Plus posiada 2 GB RAM) będzie niezbędne do zapewnienia właściwego działania nowej technologii.

Choć system dwóch kamer ma służyć m.in. do uzyskania zoomu optycznego, Kuo obawia się, że ze względu na trudności produkcyjne z dostosowaniem tej technologii do dizajnu nowego iPhone’a (który ma wyglądać niemal identycznie, jak modele 6/6s Plus), możliwości użycia zoomu optycznego mogą być ograniczone.

Według wszystkich dotychczasowych pogłosek, iPhone 7 w wersji 4,7-cala nie będzie wyposażony w dwie tylne kamery.

Podwójna kamera w iPhonie

Pogłoski o tym, że firma z Cupertino pracuje nad nowymi, dużo bardziej zaawansowanymi kamerami do iPhone’a pojawiały się co najmniej od 2014 r. i nasiliły się w zeszłym roku, kiedy Apple kupiło firmę LinX, specjalizującą się w tworzeniu wysokiej jakości aparatów do urządzeń mobilnych.

Na początku stycznia tego roku Apple wystąpiło o patent na system podwójnego zestawu kamer w urządzeniach mobilnych. Patent opisuje system składający się z dwóch kamer z obiektywami o różnych ogniskowych, który pozwoliłby m.in. uzyskać optyczny zoom w iPhonie.

Apple-dual-camera-patent

Według Patently Apple, użycie systemu dwóch kamer pozwoliłoby też na dodanie do iPhone’a kilku innych, ciekawych funkcji:

  • możliwe byłoby wtedy jednoczesne nagrywanie filmu i robienie zdjęć w pełnej rozdzielczości (obecnie, robione podczas kręcenia filmu zdjęcia są w mniejszej rozdzielczości);
  • jednoczesne nagrywanie standardowego wideo i wideo slo-mo (jako przykład strona podaje nagrywanie wideo podczas meczu piłki nożnej: w czasie, gdy jedna kamera filmuje obraz obejmujący większą część boiska, druga w przybliżeniu i w trybie slo-mo filmuje jedynie biegnącego z piłką zawodnika);
  • uzyskiwanie wideo złożonego z dwóch filmów (tzw. PIP, czyli „obraz w obrazie) – np. film nagrany w rozdzielczości 1080p kamerą o dłuższej ogniskowej („zzómowany”), mógłby być wyświetlany w rogu filmu nagranego drugą kamerą w rozdzielczości 4K.

Jako że robione w tym samym czasie filmy byłyby idealnie ze sobą zsynchronizowane, moglibyśmy łatwo i w ciekawy sposób edytować/łączyć je ze sobą w programach do obróbki wideo.

MacRumors przygotowało wideo pokazujące, jak taki system dwóch kamer mógłby działać:

Wszystkie plotki na temat iPhone’a 7:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: 9to5Mac

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: