iPhone 8 w ceramicznej obudowie?

Tomek Czech   26 września 2016

iphone-8-ceramiczna-obudowa

Wiem, że aktualnie bardziej interesuje Was iPhone 7 niż przyszłoroczny model smartfona z Cupertino, ale Brian Roemmele, przedsiębiorca i inwestor związany z branżą nowych technologii ma bardzo ciekawą i podpartą mocnymi argumentami teorię – twierdzi, że obudowa iPhone’a 7s/8 będzie wykonana z ceramiki.

Czyżby wprowadzony właśnie na rynek Apple Watch Edition w ceramicznej obudowie był testem przed pojawianiem się przyszłorocznego, całkowicie odmienionego iPhone’a?

berrolia

Zwróciłem uwagę na tekst Roemmelego również dlatego, że nie jest to pierwszy raz, kiedy słyszymy, że kolejny model iPhone’a mógłby być wykonany z ceramiki – Ming-Chi Kuo informował w marcu, że Apple pracuje nad całkowicie nową obudową dla iPhone’a i obecnie rozważa użycie plastiku, szkła lub ceramiki. Analityk twierdził jednak, że firm z Cupertino ostatecznie zdecyduje się na szkło, co potwierdził w kolejnym raporcie.

Według Roemmelego Apple może jednak użyć dwutlenku cyrkonu – materiału wykorzystywanego obecnie m.in. w medycynie (implantologia, stomatologia), przemyśle (przedłużenia rur, zawory ciśnieniowe), przy produkcji wysokiej klasy noży ceramicznych oraz przez NASA. Regularny tlenek cyrkonu jest stosowany jako imitacja diamentu o nazwie cyrkonia

Ceramika wykonana przy użyciu spiekanego dwutlenku cyrkonu (ZrO2) charakteryzuje się bardzo dużą twardością i odpornością na zarysowania i ścieranie (znacznie wyższą, niż używane obecnie przez Apple aluminium). Jej twardość to około 8,5 w skali Mohsa – dla porównania, twardość stali to 7 do 7,5, a twardość diamentu to 10.

Taka ceramika ma bardzo niską przewodność cieplną – dlatego wykorzystywana jest przez NASA, która zaczęła badania nad tym materiałem już w latach 60. XX w. Przewodnictwo cieplne materiałów staje się coraz bardziej palącym problemem w produkcji urzadzeń mobilnych, wyposażonych w coraz więcej wytwarzających ciepło komponentów.

Ceramika pozwala też przenikać falom radiowym, dzięki czemu Apple nie musiałby stosować problematycznych (głównie z punktu widzenia dizajnu) fug antenowych.

Wykonana z dwutlenku cyrkonu ceramika może być też w łatwy sposób poddana pigmentacji, przez co można osiągnąć dowolny kolor materiału końcowego bez potrzeby stosowania dodatkowych procesów pokrywania go warstwą koloru.

Wreszcie, cyrkonia może być przezroczysta, dzięki czemu może zostać użyta do produkcji wyświetlacza. Niezwykle twardego i odpornego na zarysowania.

Według Roemmelego, choć Apple niebywale udoskonaliło proces produkcji aluminium, z tym materiałem prawdopodobnie nie może już pójść dalej. Granicę wyznaczyła jego zdaniem afera “bendgete” – Apple stworzyło tak cienkie i lekkie aluminium, że integralność struktury materiału została naruszona i wykonaną z niego obudowę dało się wygiąć w rękach.

Ceramiczny iPhone 8? Dowody

Roemmele zwraca uwagę, że już w 2006 r., na rok przed premierą pierwszego iPhone’a, dwóch pracowników Apple – Stephen Zadesky and Stephen Lynch – złożyło wniosek o patent na “ceramiczną, przepuszczającą falę radiowe obudowę do przenośnego urządzenia komputerowego”.

Możliwość wykorzystania dwutlenku cyrkonu po raz pierwszy pojawia się we wniosku patentowym złożonym przez Apple w 2014 r., w którym firma opisuje sposób produkcji ceramiki charakteryzującej się większą twardością oraz jasnością (aż do uzyskania zupełnie przezroczystego materiału).

Wreszcie, 3 sierpnia 2015 r. Apple składa wniosek, w którym opisuje możliwe wykorzystanie ceramiki do stworzenia lekkiej i niezwykle odpornej na działania mechaniczne obudowy do – miedzy innymi – smartwatcha. Wniosek zostaje upubliczniony dopiero 8 września tego roku – dzień po premierze Apple Watch Edition z ceramiczna obudową.

watch-edition_2_large

W opisie Apple Watch Edition na stronie Apple czytamy, że ceramika użyta do stworzenia obudowy zegarka jest 4 razy twardsza niż stal używana do produkcji modeli z kolekcji Apple Watch.

Czytamy też, że do produkcji obudowy została użyta m.in. sproszkowana cyrkonia.

cyrkonia-apple-watch-edition

ceramika-aw

We wspomnianym wyżej wniosku patentowym Apple pisze też, że skrystalizowana ceramika może charakteryzować się twardością i transparentnością porównywalna do diamentu, w związku z czym świetnie nadaje się do produkcji ekranów dotykowych. Firma dodaje, że ceramiczna obudowa może być idealnym materiałem obudowy smartfona czy tabletu.

Choć Apple obecnie promuje ceramicznego Apple Watcha jako zegarek luksusowy, w związku z czym jest on droższy od innych modeli (kosztuje 6549 zł), to Roemmele przekonuje, że z jego analizy wynika, że masowa produkcja obudowy ceramicznej byłaby nawet tańsza niż produkcja aluminiowej obudowy do iPhone’a 7.

Czy w związku z tym wszystkim powinniśmy spodziewać się iPhone’a 7s/8 w ceramicznej obudowie? Napisałbym “przekonamy się za rok”, ale pewnie Ming-Chi Kuo lub Mark Gurman poinformują nas o tym znacznie wcześniej, być może już przed końcem tego roku.

Więcej o iPhonie 7s/8:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Thinkapple_logos

Źródło: Quora
Grafika: 

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: