Apple patentuje technologię pozwalającą na wbudowanie Touch ID w ekran (iPhone’a 8?)

Tomek Czech   5 października 2016

iPhone-7-2_3

Po raportach m.in. Bloomberga, New York Times, czy doniesieniach Johna Grubera pozostało już niewiele wątpliwości, że w przyszłorocznym iPhonie (7s/8?) przycisk Home z Touch ID zostaną wbudowane w ekran (który najprawdopodobniej będzie wyświetlaczem edge-to-edge, AMOLED). Patent, który został niedawno przyznano Apple wskazuje, w jaki sposób czytnik linii papilarnych może zostać wbudowany w ekran.

berrolia

A właściwie nie wbudowany w ekran, ale umieszczony pod nim. Odczytanie odcisku palca przyłożonego do ekranu byłoby możliwe dzięki użyciu “elektrostatycznych soczewek” umieszczonych w czytniku linii papilarnych.

patent2

Co najważniejsze, ta metoda pozwalałaby na odczytanie odcisku palca położonego w jakimkolwiek miejscu wyświetlacza (lub przynajmniej w obrębie jego większej części), a nie w konkretnym punkcie, którego dokładne oznaczenie mogłoby być problemem.

patent1

W maju tego roku Apple otrzymało inny patent na wbudowanie czytnika linii papilarnych w ekran iPhone’a – opisywał on trzy możliwe sposoby działania skanera linii papilarnych: metodę optyczną, pojemnościową oraz obrazowania ultradźwiękowego (ultrasonografia). Z treści patentu wynika, że według Apple, najlepszym rozwiązaniem dla umieszczenia Touch ID w ekranie byłaby ta ostatnia metoda: zapewni nie tylko szybszą, ale też dużo bardziej dokładną identyfikację odcisku palca. Taki czytnik linii papilarnych mógłby być też wykorzystany do weryfikacji autentyczności danych biometrycznych zapisanych w urządzeniu.

Również w maju LG ogłosiło, że udało im się umieścić czytnik linii papilarnych w mającym zaledwie 0,3 mm grubości otworze wyciętym w wewnętrznej warstwie ekranu smartfona. Potrafi on rozpoznać linie papilarne palca przyłożonego do wyświetlacza nie tylko szybko, ale też z taką samą dokładnością, jak sensor zamontowany w klasycznym przycisku. Choć LG Display jest jednym z głównych dostawców wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych z Cupertino, to wydaje się, że opatentowana właśnie przez Apple metoda jest zupełnie inna, niż ta zastosowana przez koreańską firmę.

Oprócz iPhone’ów i iPadów, w Touch ID ma być też wyposażony nowy model MacBooka Pro, którego premiera spodziewana jest jeszcze w tym miesiącu. Według ostatnich doniesień, czytnik linii papilarnych zostanie wbudowany w przycisk zasilania (wcześniejsze pogłoski mówiłu, że może on zostać wbudowany w gładzik lub panel OLED).

Przeczytaj też: Jak usprawnić działanie Touch ID

Więcej o iPhonie 8: 

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym kontynuujemy rozmowę o iPhonie 7 i zdradzamy Wam jakie są nasze ulubione funkcje trzech nowych systemów – iOS 10, macOS Sierra i watchOS 3  – i czego w nich nie lubimy.

Thinkapple_logos

Źródło: Patently Apple, za AppleInsider

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: