System plików Apple (APFS) debiutuje w iOS 10.3

Mateusz Majewski   25 stycznia 2017

iOS 10.3 wprowadził wiele zmian i ulepszeń, ale niewątpliwie najważniejszą i jednocześnie niewidoczną dla użytkowników nowością jest zastosowanie autorskiego systemu plików Apple File System (APFS).

berrolia

APFS zastępuje zasłużony już HFS+, czyli stosowaną i rozwijaną przez Apple odmianę ponad trzydziestoletniego HFS. Pierwszy raz w historii iOS jesteśmy świadkami zmiany systemu plików. Stary Hierarchical File System wykorzystywany jest nadal także w macOS, ale już niedługo zostanie zastąpiony przez nowy systemem również na Macach (część funkcjonalności APFS pojawiła się w pierwszej becie Sierry).

Co nowy system oznacza dla użytkowników Apple?

  • Wieloplatformowość

Przede wszystkim, system plików Apple zaprojektowany jest multiplatformowo i obsługiwać będzie macOS, iOS, tvOS, a nawet watchOS.

  • Szybkość i optymalizacja

Kilkudziesięcioletni HFS w zamyśle obsługiwać miał obrotowe dyski twarde, a APFS stworzony i zoptymalizowany jest pod szybkie dyski flash/SSD. Większość urządzeń sprzedawanych dziś przez Apple jest wyposażonych właśnie w taki dysk. Nowy system plików definiuje nowe priorytety, jak szybki start czy ładowanie aplikacji.

Jeśli kiedykolwiek czekaliście na obliczenie przez system ilości zajmowanego miejsca przez program czy aplikację, opcja Fast Directory Sizing pozwoli od teraz gromadzić te wartości „w międzyczasie” i podawać je natychmiastowo.

APFS wprowadza także opcję błyskawicznego przenoszenia plików z różnych miejsc na dysku (bez zbędnego czasu oczekiwania, niczym przy przenoszeniu na pamięć zewnętrzną).

  • Bezpieczeństwo

Nowością, na którą czeka wiele osób jest nowa technika szyfrowania dysków. Nowy system będzie robić to osobno dla pojedynczych plików, zabezpieczając (meta)dane tych najważniejszych własnymi i osobnymi kluczami, co w stosunku do obecnych technik zdecydowanie przyśpieszy cały proces szyfrowania czy odszyfrowywania dysku.

W artykule Jak przyspieszyć Maca, opisywałem negatywny wpływ szyfrowania FileVault na szybkość OS X/macOS i pokazywałem, jak ją wyłączyć.

  • Precyzyjne przechowywanie plików i dokładniejsze backupy

Używany obecnie format HFS+ potrafi magazynować pliki i rozróżniać je ze względu czas (np. utworzenia) z różnicą nie mniejszą niż sekunda. Nie zdziwi Was pewnie fakt, że dla wielu ludzi i maszyn jest to teraz zbyt długi czas. System plików od Apple potrafi jednak robić to samo uwzględniając zmiany co jedną nanosekundę.

Ze względu na to, wraz z pojawieniem się APFS na Macu, Apple zmuszone będzie do zmiany technologii backupów Time Machine, co pozwoli na szybsze i mniej awaryjne (jak często bywa w przypadku HFS) kopie zapasowe.

  • Lepsza alokacja miejsca 

AFPS wprowadza także dynamiczną alokację przestrzeni, co pozwoli na przykład na wymianę jej między dwoma dyskami i zapis/odczyt nawet jeśli na obecnie używanym dysku nie ma wolnego miejsca.

Czy APFS przyspieszy iPhone’a (i inne urządzenia)?

iOS 10.3 – wszystkie najważniejsze zmiany (+ screeny)

300x300-oslo

Poza wspomnianymi korzyściami istnieją również wady, jak brak szerszej kompatybilności czy wsparcia w odczycie poprzednich wersji OS X. Zobaczymy też, jak nowy system wpłynie na iOS.

Apple File System to bardzo przyszłościowy format, w przeciwieństwie do HFS+, który zapewniłby nam jeszcze “tylko” 25 lat teoretycznie bezproblemowej pracy – ze względu na jego architekturę i ograniczenia w ilości przechowywanych bitów, poprawnie opisywanie czasu w HFS skończy się 6 lutego 2040.

Wczorajsze aktualizacje:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mac od ręki i w super cenie!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Student Informatyki. macOS rulez. Nagrywam, żegluję, programuję. Zdjęcia: mateuszmajewski.com

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: