“Koniec roamingu” – ceny krajowe czy ŻADNYCH dodatkowych opłat?

Tomek Czech   9 lutego 2017

Kilka dni temu państwa Unii Europejskiej porozumiały się w sprawie nowych zasad dotyczących roamingu, które mają zacząć obowiązywać od 15 czerwca tego roku. Porozumienie to nie oznacza wcale “końca roamingu” – będzie on nadal obowiązywał, ale na innych zasadach: ceny usług w roamingu maja być identyczne, jak ceny usług krajowych, czyli – za dzwonienie, SMSowanie czy przesył danych zapłacimy dokładnie tyle samo za granicą (na terenie UE), ile płacimy w kraju.

Powstało jednak pytanie: czy za rozmowy wykonane np. podczas wakacji w Hiszpanii zapłacimy dodatkowo, ale według cennika obowiązującego w Polsce na rozmowy krajowe (czyli niewiele), czy też nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat poza abonamentem?

berrolia

Ministerstwo Cyfryzacji wydało właśnie w tej sprawie komunikat, który wydaje się rozwiewać te wątpliwości:

Z punktu widzenia konsumentów najważniejszą informacją jest fakt, że w związku z osiągnięciem porozumienia, operatorzy od 15 czerwca 2017 r. nie będą mogli pobierać od swoich klientów dodatkowych opłat za korzystanie z usług telekomunikacyjnych w roamingu. Nowe rozwiązanie nie oznacza więc dosłownie „końca roamingu”, mechanizm roamingowy będzie oczywiście nadal funkcjonować, jednak za usługę nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata.

Oznaczałoby to więc, że jeśli posiadamy abonament z nielimitowanymi rozmowami, to za połączenia wykonywane za granicą nie zapłacimy dodatkowo ani grosza, bo operator nie będzie mógł pobrać od nas “żadnej dodatkowej opłaty”.

To samo z pakietem danych – dopóki nie przekroczymy limitu, nie płacimy dodatkowo, nawet jeśli korzystamy z internetu w innym kraju.

Jeśli zaś nie mamy ani pakietu, ani nielimitowanych połączeń, SMSów/MMSów czy danych i płacimy każdorazowo za usługę, to za granicą będziemy płacić dokładnie tyle samo, ile płacimy w Polsce.

Inaczej rzecz ujmując – przestajemy przejmować się roamingiem: dopóki jesteśmy na terenie Unii Europejskiej, nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu.

Niestety może to oznaczać wzrost cen. Skoro operatorzy nie będą mogli pobierać od nas dodatkowych opłat za usługi świadczone za granicą, to prawdopodobnie będą chcieli zrekompensować to sobie podnosząc ceny abonamentów lub zmieniając ich zasady. Zwłaszcza abonamentów no limit, bo od 15 czerwca bez ograniczeń będziemy mogli rozmawiać czy SMSować/MMSować na terenie całej Unii.

Będziemy Was informować, jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek informacje w tej sprawie od polskich operatorów.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – “Dobre wieści z wszystkich frontów”.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: