WiFi Calling działa już na iPhonie w Orange i Play. W Orange możemy już też korzystać z VoLTE (szczegóły)

Tomek Czech   28 marca 2017

Razem z iOS 10.3 pojawiły się nowe ustawienia niektórych operatorów, dzięki czemu usługa WiFi Calling (VoWiFi – Voice over WiFi) jest już dostępna dla posiadaczy iPhone’ów w sieci Orange i Play. W Orange działa już też VoLTE.

Uwaga: żeby obie usługi działały, konieczne jest zainstalowanie iOS 10.3.

Pierwszym polskim operatorem, który udostępnił WiFi Calling użytkownikom iPhone’ów był T-Mobile. Usługa dostępna jest w tej sieci od blisko dwóch miesięcy.

berrolia

WiFi Calling

WiFi Calling to przekazywanie połączeń głosowych poprzez WiFi. Dzięki temu możemy dzwonić i odbierać połączenia, a także wysyłać i odbierać SMSy/MMSy znajdując się poza zasięgiem sieci komórkowej, ale będąc podłączonym do sieci WiFi.

Funkcja jest najbardziej przydatna w miejscach, w których jest słaby zasięg lub nie ma go w ogóle, jak np. miejsca bardzo oddalone od stacji bazowych, budynki o grubych murach, windy, piwnice, itd. Przydaje się też za granicą – jeśli jesteśmy połączeni z WiFi, możemy wykonywać połączenia właśnie przez tą sieć, unikając opłat roamingowych (połączenia rozliczane są tak, jakbyśmy dzwonili z Polski). Z WiFi Calling można korzystać również w trybie samolotowym, oczywiście jeżeli jesteśmy podłączeni do WiFi.

Funkcja jest dostępna bezpłatnie. W obu sieciach działa na:

  • iPhone 5s, 5C
  • iPhone 6/6 Plus
  • iPhone 6s/6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7/7 Plus

WiFi Calling w Orange

Trzeba się upewnić, że posiadamy najnowszą wersję ustawień operatorskich – 28.3. Nie ma potrzeby aktywowania usługi, wystarczy włączyć funkcję “Rozmowy przez Wi-Fi” w Ustawienia -> Telefon.

Jednak wielu użytkowników donosi, że usługa jeszcze nie działa. Z forum Orange wynika, że być może iPhone’y nie zostały jeszcze oficjalnie dodane do listy urządzeń posiadających wsparcie dla WiFi Calling i konsultanci uruchamiają usługę ręcznie kontaktującymi się z nimi osobom. Wszystko powinno zacząć działać normalnie w najbliższych godzinach.

WiFi Calling w Play

Włączamy opcję “Rozmowy przez Wi-Fi” w Ustawienia -> Telefon

Jeżeli pojawia się komunikat „Aby pozwolić na rozmowy przez Wi-Fi na tym koncie, skontaktuj się z Play” należy wysłać bezpłatnego SMSa o treści “START” pod numer 282.

VoLTE

Dzięki VoLTE możemy realizować rozmowy i  wysyłać/odbierać SMSy/MMSy korzystając z zasięgu LTE. Do tej pory technologia LTE wykorzystywana była tylko do szybkiej transmisji danych.

VoLTE niesie ze sobą dwie najważniejsze korzyści – szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń.

Dzięki VoLTE, jeśli podczas korzystania z WiFi Calling w Orange stracimy zasięg WiFi, ale jesteśmy w zasiegu LTE, nastąpi przełączenie do sieci komórkowej Orange bez przerywania połączenia. Jeśli będziemy mieli jedynie zasięg 2G/3G, połączenie WiFi Calling zostanie przerwane.

VoLTE w Orange działa na iPhonie 6 i nowszych modelach. Żeby zacząć z niej korzystać, idziemy do Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych kom. -> Włącz LTE i włączamy opcję “Głosowych i danych”.

Z uruchomieniem usługi mogą pojawić się podobne problemy, co z WiFi Calling. Najlepiej spokojnie poczekać, aż wszystkie problemy zostaną rozwiązane przez operatora.

300x300-oslo

Wczorajsze aktualizacje:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: