Kraków w mobilnym obiektywie – ósme spotkanie drugiej edycji Nozbe Mobile Photo Trip

Redakcja   31 marca 2017

Czas na ósme spotkanie z cyklu Nozbe Mobile Photo Trip – po Katowicach, Warszawie, Kielcach, Płocku, Toruniu, Białymstoku i Bydgoszczy, miłośnicy fotografii mobilnej spotkają się w Krakowie, w dniach 1-2 kwietnia.

ThinkApple jest patronem medialnym wydarzenia.

berrolia

Przejdą przez miasto, a dzięki nim w ciągu dwóch dni powstaną setki zdjęć dokumentujących codzienny tryb życia mieszkańców, architekturę i lokalny koloryt. Z wizytą w Krakowie w dniach 1 i 2 kwietnia zawitają wyjątkowi fotografowie wykonujący zdjęcia wyłącznie za pomocą aparatu wbudowanego w urządzeniach mobilnych.

– Kraków to miasto pełne historii. Tej wielkiej i tych małych. Można widzieć je oczami turystów, zwiedzając głównie zabytkową część miasta, można też spróbować przebić się przez tę warstwę i próbować dotrzeć do tego, czym jest, czym chciałby być, czym pragną go uczynić obecni mieszkańcy – mówi Jacek Szlak, krakowianin, jeden z gospodarzy spotkania. – Tu wciąż coś się dzieje. Wystarczy przyjechać do centrum, by mieć w nadmiarze ruchu, ludzi, zabytków i wrażeń. To jednak pozory – wszystko tu kręci się wokół turystów, jest zainscenizowane. Stare Miasto to dekoracja, dlatego wiele czasu na nim nie spędzimy. Będziemy je przecinać w drodze do miejsc, gdzie toczy się życie mieszkańców lub wre kulturalne życie miasta – dodaje.

Fotografowie swoją wycieczkę po Krakowie rozpoczną od spotkania pod muralem autorstwa Justyny Posiecz-Polkowskiej, skąd wyruszą na dalszą eksplorację miasta. Na ich trasie znajdą się takie obiekty jak: Małopolski Ogród Sztuki, Tytano, Muzeum Manggha, ICE Kraków, Forum Przestrzenie. Zabraknąć nie może wizyty na Wawelu, Starym Mieście i oczywiście Kazimierzu. To nie koniec, w programie zwiedzania znalazły się także: Podgórze, Nowa Huta i Muzeum Lotnictwa.

Prowadzący Nozbe Mobile Photo Trip Kraków:

Jacek Szlak (Instagram: @jacekszlak, @streetartkrakow)

Fotografią zajmuję się od trzech lat, czyli od założenia konta na Instagramie. Zdjęcia robię wyłącznie smartfonem. Fotografia jest dla mnie ćwiczeniem uwagi i obserwacji oraz odskocznią od zawodowej pracy z tekstem. Na Instagramie dość intensywnie kolekcjonuję różne przejawy życia miasta – od fotografii ulicznej, przez architekturę, po fotografię miejsc opuszczonych, zapuszczonych czy podlegających jakiejś formie degradacji. Obserwuję przemiany i nietrwałość tkanki miejskiej oraz różne formy aktywności mieszkańców miast – przede wszystkim krakowian. Dokumentuję również przejawy sztuki ulicznej – prowadzę na Facebooku i Instagramie profil Street art Kraków.

Łukasz Gurbiel (Instagram: @sollyth)

Nie mam krakowskich korzeni, ale mieszkam w Krakowie niemalże od urodzenia. Z fotografią związany jestem amatorsko od końca lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to zacząłem uczęszczać na koło fotograficzne w miejscowym domu kultury. Mimo że swoją przygodę ze zdjęciami rozpocząłem od analogowej fotografii czarno-białej, to aktualnie pstrykam “na cyfrze”. Gdzieś w połowie 2012 roku bardzo mocno zafascynowała mnie fotografia mobilna i to właśnie ją obecnie uprawiam najczęściej – odnosząc niekiedy pewne sukcesy. Moje prace były między innymi wyróżniane podczas trzech ostatnich edycji The Mobile Photography Awards – najważniejszego na świecie konkursu fotografii mobilnej, a w 2015 roku zostałem laureatem MIRA Mobile Prize oraz zwyciężyłem w jednej z kategorii konkursu American Aperture Awards. Od 2012 roku prowadzę Fotokomórkomanię – blog poświęcony fotografii mobilnej.

Nozbe Mobile Photo Trip 16|17 to cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii wykonywanej za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Co miesiąc grupa 30-40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem (lokalny fan fotografii mobilnej) poznaje jego zakamarki. Podczas oprowadzania po mieście powstaje kilkaset zdjęć prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt.

Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast. Pierwsza edycja pokazała, że uczestnicy projektu generują duży ruch w mediach społecznościowych. Wydarzenia w ramach Mobile Photo Trip często były relacjonowane przez lokalne media, a inicjatywę wspierały miejskie i wojewódzkie instytucje.

Kolejne spotkania:

  • Praga 6‐7.05.2017
  • Gdańsk 10‐11.06.2017

Więcej informacji:
facebook.com/MobilePhotoTrip
instagram.com/mobilephototrip
twitter.com/MobilePhotoTrip

Partnerzy:

MPT2_PARTNERS_BOX

Produkty Apple w super cenach

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: