Polski rynek smartfonów: Android – 89%, iOS – 11%; iPhone trzecią najpopularniejszą marką po Samsungu i Huawei

Tomek Czech   30 czerwca 2017

Polski oddział firmy analitycznej IDC przedstawił raport o sprzedaży smartfonów w Polsce w pierwszym kwartale 2017 r. 89% sprzedanych w tym czasie smartfonów to telefony z Androidem, a 11% z iOS. “Udział pozostałych systemów operacyjnych był symboliczny” – czytamy w raporcie.

berrolia

Jak należało się spodziewać, osoby używające telefonów z Windows Phone/Windows 10 Mobile, po wycofaniu przez Microsoft marki Lumia, przesiadły się na smartfony z Androidem:

“W pierwszym kwartale bieżącego roku Microsoft zakończył dostawy smartfonów Lumia, stąd na rynku pozostały tylko dwa systemy – Android i iOS. […] W efekcie Android zwiększył swój udział w rynku o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016” – skomentował Marek Kujda z IDC.

Numerem 1. pod względem sprzedaży telefonów, zarówno w ujęciu ilościowym (liczba sprzedanych sztuk), jak i wartościowym (zysk ze sprzedaży) był nadal Samsung, z udziałem wynoszącym ok. 30%. Numerem 2 w ujęciu ilościowym był Huawei, a w ujęciu wartościowym – Apple.

Inne wnioski z raportu:

  • blisko 60% sprzedanych smartfonów stanowiły tańsze modele, kosztujące między 350 zł a 850 zł;
  • stale rośnie sprzedaż urządzeń o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali (w I kw. br. stanowiły one 80% wszystkich smartfonów, rok wcześniej było to 60%);
  • udział polskich marek smartfonów wyniósł ok. 3%.

Z raportu wynika, że w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, sprzedaż smartfonów w Polsce wzrosła o 10%, do ponad 2 mln sztuk. IDC prognozuje, że w całym 2017 r. w Polsce sprzeda się około 8,5 mln sztuk – 90% z nich będzie obsługiwało technologię LTE.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: IDC

SANTA WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: