Całkowite usunięcie Home i zastąpienie go gestami – Apple chce zmienić sposób, w jaki korzystamy z iPhone’a (raport)

Tomek Czech   30 sierpnia 2017

Mark Gurman z Bloomberga podaje dzisiaj dużo nowych szczegółów na temat iPhone’a 8. Informacje pochodzą od osób, które pracują nad nowym flagowcem w Cupertino. Dziennikarze Bloomberga widzieli też zdjęcia telefonu. Nie jest jednak na 100% pewne, czy wszystkie nowe funkcje i rozwiązania testowane przez Apple pojawią się w ostatecznej wersji iPhone’a 8, który ma zostać zaprezentowany 12 września.

berrolia

Według Gurmana, Apple może całkowicie odmienić sposób, w jaki korzystamy z telefonu, a właściwie – w jaki obsługujemy interfejs iPhone’a. W nowym modelu być może nie zobaczymy w ogóle przycisku Home, nawet wirtualnego – funkcje nim aktywowane będziemy od tej pory uruchamiać za pomocą gestów.

Oto wszystkie nowości w iPhonie 8, o których pisze Bloomberg:

 • zamiast przycisku Home, na dole ekranu znajduje się specjalny pasek (software bar) – tzw.”obszar aktywny”: przeciągnięcie go w górę do połowy ekranu odblokuje telefon. Gdy jesteśmy w aplikacji, podobny gest spowoduje wyświetlenie widoku multitaskingu (kart otwartych aplikacji, app switcher). Jeśli przeciągniemy palcem dalej w górę ekranu, przeniesiemy się do ekranu początkowego. Widok multitaskingu został przebudowany – aplikacje będą się wyświetlały jako karty umieszczone jedna obok drugiej, nie w formie talii kart, jak dotychczas;
 • iPhone 8 będzie wielkości obecnego modelu 4,7″, ale ekran będzie nieznacznie większy niż w iPhonie 7 Plus. Ma być też zauważalnie dłuższy od ekranu 7 Plus, dzięki czemu będzie wyświetlało się na nim więcej informacji (np. zawartości strony internetowej czy konwersacji w Wiadomościach). W dalszym ciągu będzie sześć rzędów aplikacji (nie wliczając docka);
 • dock zostanie przebudowany – będzie wyglądał podobnie do docka w iPadzie z iOS 11;

 • cieniutkie ramki nad i pod ekranem będą miały dokładnie taki sam rozmiar;
 • ekran będzie miał zaokrąglone rogi, ale będzie płaski – nie będzie zagięty na brzegach (jak np. w Galaxy S8);
 • kamera FaceTime, sensory 3D i inne czujniki zostaną umieszczone w wycięciu u góry ekranu;
 • kiedy na ekranie OLED wyświetlany będzie kolor czarny, wycięcie ma się wizualnie całkowicie zlewać z ekranem,
 • wycięcie będzie widoczne podczas korzystania z aplikacji, co oznacza, że kontent będzie wyświetlał się na “skrzydełkach” (pracownicy Apple używają określania “uszy”) po obu stronach wycięcia;
 • pasek statusu zostanie podzielony na dwie części – po lewej stronie od wycięcia ma być wyświetlana godzina, po prawej – informacje o sieci komórkowej, WiFi i baterii;

 • pasek statusu prawdopodobnie będzie się zmieniał w zależnosci od czynności, którą włąśnie wykonujemy;
 • przycisk Power (włącz/wyłącz) na prawej stronie obudowy będzie dłuższy, dzięki czemu ma być wygodniejszy w obsłudze;
 • przednia i tylna szklana obudowa będzie złączona stalową ramą z niewielkimi wycięciami antenowymi, jak w iPhonie 4/4S.

Gurman potwierdził też, że oprócz topowego modelu z ekranem OLED (iPhone 8/X/Pro/Edition), Apple zaprezentuje również dwa inne modele, obecnie nazywane “7s” i “7s Plus”, wyposażone w takie same ekrany LCD, jak iPhone 7/Plus.

Konferencja Apple i premiera wszystkich trzech modeli ma się odbyć 12 września. Telefony mogą pojawić się w sprzedaży już 22 września.

Wszystko o iPhonie 8

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: