Jak długo musimy pracować na iPhone’a X, czyli zestawienie ceny “iksa” ze średnimi zarobkami w 32 krajach

Tomek Czech   11 listopada 2017

W Indiach – ponad dziewięć miesięcy. W Czechach nieco ponad miesiąc. W Szwajcarii zaledwie pięć dni. Tyle czasu musi pracować w tych krajach osoba zarabiająca średnią miesięczną pensję, żeby pozwolić sobie na zakup iPhone’a X. Jak to wygląda w Polsce i na innych rynkach?

Sprawdził to serwis Quartz, który niedawno porównał też ceny iPhone’a X we wszystkich państwach, w których dostępny jest najnowszy flagowiec Apple. Ale prawdziwą cenę w każdym kraju ukazuje dopiero zestawienie ceny telefonu z miesięcznymi zarobkami.

berrolia

Realnie najdroższej jest w Indiach – Hindusi muszą pracować na iPhone’a X ponad 9 miesięcy. Rosjanie ponad dwa, a meksykanie prawie dwa miesiące. W Czechach cena iksa jest mniej więcej równa średnim miesięcznym zarobkom. W Hiszpanii i we Włoszech – połowie miesięcznej średniej. Norwegowie, Duńczycy czy Kanadyjczycy kupią iPhone’a X za tygodniowe wynagrodzenie. Realnie najtaniej jest w Szwajcarii – Helweci mogą biec do Apple Store po zaledwie pięciu dniach pracy.

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Cena iPhone’a X to 125% średniej miesięcznej pensji (3993 zł), więc na bezramkowca z Cupertino musimy pracować nieco ponad 5 tygodni.

Te dane nie oddają jednak do końca obrazu rzeczywistości – po pierwsze Quartz podaje zarobki brutto (oficjalne dane OECD), po drugie są to dane za 2016 r. Najnowsze dane GUS (za III kwartał 2017) wskazują, że średnia pensja brutto to 4255 zł. Netto (“na rękę”) jest to 3031 zł, czyli cena iPhone’a X wynosi aż 164% naszych miesięcznych zarobków.

Ale średnia pensja wcale nie odzwierciedla rzeczywistej siły nabywczej większości obywateli – dwie trzecie Polaków zarabia mniej, niż wynosi średnia krajowa. Ekonomiści wolą mówić o medianie wynagrodzeń, czyli wartości środkowej – dokładnie połowa pracowników zarabia mniej, a połowa – więcej od tej kwoty (nie zakłócają jej wyniki skrajne, czyli. np olbrzymie wynagrodzenia najlepiej zarabiających Polaków).

Nie ma oficjalnych informacji o tym, ile w tej chwili wynosi mediana w Polsce (GUS podaje te dane co dwa lata), ale na podstawie poprzednich danych (z 2016 r.) i wzrostu wynagrodzeń od tego czasu można prognozować, że jest to około 2030 zł na rękę.

Zatem najbardziej bliskie prawdzie stwierdzenie będzie takie, że

statystyczny Polak musi na iPhone’a X pracować dwa i pół miesiąca. 

Zastawienie wszystkich 32 krajów:

Przeczytaj też:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Quartz

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: