A jednak! Apple mogło celowo spowalniać niektóre starsze iPhone’y. Ale nie z powodów, o których myślicie

Tomek Czech   13 grudnia 2017

Wiele osób wierzy w spiskowe teorie, że Apple specjalnie spowalnia starsze iPhone’y, żeby skłonić użytkowników do zakupu najnowszych modeli. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie – średni czas użytkowania iPhone’a wydłuża się, m.in. dzięki optymalizacji kolejnych iOS pod starsze urządzenia. Ale okazje się, że Apple rzeczywiście mogło celowo spowalniać niektóre starsze iPhone’y. Jednak z innych powodów, niż skłonienie nas do kupna nowego modelu.

berrolia

Na pewno pamiętacie sprawę wyłączających się niespodziewanie iPhone’ów, przede wszystkim modeli 6 i 6s. Apple uruchomiło co prawda program wymiany baterii w iPhonie 6s, ale tylko dla pewnej części egzemplarzy tego modelu, do których mogły trafić wadliwe baterie.

Reszcie użytkowników firma zaoferowała aktualizację oprogramowania – iOS 10.2.1, która miała rozwiązać problem (i w większości przypadków rozwiązała). Okazuje się jednak, że to rozwiązanie mogło polegać na… zwolnieniu iPhone’a.

Problem niespodziewanie wyłączających się iPhone’ów był spowodowany nagłym dużym poborem mocy – niektóre baterie w modelach 6/Plus i 6s/Plus “nie wytrzymywały” takiego obciążenia i ze względów bezpieczeństwa system wyłączał telefon.

Jest duże prawdopodobieństwo, że oprogramowaniem 10.2.1 Apple zwolniło te urządzenia, znacznie obniżając częstotliwość taktowanie procesora, co zapobiega dużemu poborowi mocy i likwiduje problem nagłego wyłączania się telefonu.

Zwrócił na to uwagę jeden z użytkowników reddit – odkrył, że wynik testu szybkości jego iPhone’a 6 Plus w aplikacji Geekbench to zaledwie połowa tego, co powinien osiągać ten model (839/1377 zamiast 1471/2476). Po wymianie baterii na nową wszystko wróciło do normy – telefon znacznie przyspieszył, co potwierdził też test Geekbench.

W wątku na reddit wielu użytkowników potwierdza, że po wymianie baterii w iPhonie 6/6s/Plus urządzenia mocno przyspieszyły.

Minęło już kilku dni odkąd większość największych applowskich blogów w USA poinformowała o sprawie, więc skoro Apple do tej pory oficjalnie nie zaprzeczyło tym doniesieniom, jest duże prawdopodobieństwo, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.

Dlatego jeśli macie iPhone’a 6/6s/Plus, który działa bardzo wolno, możecie sprawdzić szybkość procesora w aplikacji Geekbench i jeśli będzie on wyraźnie gorszy od średniej dla tych modeli, wymiana baterii może pomóc rozwiązać problem.

Pamiętajcie tylko, że Apple, i my również, nie rekomendujemy wymiany w nieautoryzowanych serwisach.

Użytkownicy iPhone’ów 6s mogą sprawdzić, czy ich telefon kwalifikuje się do programu bezpłatnej wymiany baterii. Ale jeśli nawet iPhone nie kwalifikuje się programu i tak warto zgłosić się do autoryzowanego serwisu Apple – jest szansa, że telefon zostanie naprawiony lub wymieniony na nowy (dotarło do nas dużo informacji o takich przypadkach).

Zobacz: MacBooki Pro tańsze nawet o 2100 zł

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: