Scottie Go! – świetna gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania

Tomek Czech   15 grudnia 2017

Jest rok 2030. Pojazd Scottiego – sympatycznego kosmity – ulega awarii i przymusowo ląduje na naszej planecie. Należy pomóc Scottiemu zdobyć części zamienne do pojazdu programując jego ruchy. Kto mu pomoże? Nasze dzieciaki, które przy okazji dobrej zabawy “lizną” podstawy programowania. To najlepszy sposób, żeby w przyjazny i monitorowany sposób zetknęły się ze światem nowych technologii.

berrolia

Nauka programowania staje się coraz ważniejszym elementem w edukacji, również najmłodszych uczniów. Według Tima Cooka, jest równie ważna, co nauka pisania. Dlatego Apple udostępniło darmową aplikację Swift Playgrounds i uruchomiło wiele programów edukacyjnych, które umożliwiają dzieciom naukę języka Swift. Finlandia, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła obowiązkową naukę programowania do szkół.

Z wielkim entuzjazmem witam kolejne narzędzia, które pomagają dzieciom w nauce programowania, jak Scratch, Osmo czy Photon. Do tego grona dołączyła gra Scottie Go!, stworzona przez polską firmę NeticTech.

Scottie Go! to gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania. Jest połączeniem aplikacji (działa na iOS, Androidzie i Windowsie), w której znajdziemy blisko sto zadań o rosnącym poziomie trudności z kartonowymi, rozpoznawanymi przez aplikację klockami służącymi do pisania programów.

Gra jest przeznaczona dla dzieci od szóstego roku życia. Możemy grać pojedynczo, ale najlepszym pomysłem jest gra (i jednocześnie nauka) w zespole 2-3 osobowym. Dzieciaki mogą grać same, ale dla najmłodszych graczy, przy pokonywaniu pierwszych poziomów gry, zaleca się pomoc rodzica lub opiekuna.

Oprócz zapewnienia dobrej zabawy, ScottieGo! pomaga taż doskonalić umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, uczy rozwiązywania skomplikowanych problemów i pracy w grupie, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów oraz rozwija intuicję algorytmiczną.

Działa to tak:

  • gracz wybiera z aplikacji zadanie i za pomocą klocków na swoim stole lub biurku układa rozwiązania w formie programu sterującego ruchami Scottiego;
  • ułożony program skanuje za pomocą komputera, smartfonu lub tabletu, używając do tego pobranej aplikacji ScottieGo;
  • po zeskanowaniu, bohater gry – Scottie, wykona na ekranie urządzenia ułożone przez gracza instrukcje;
  • gracz może się przekonać, czy zadanie zostało prawidłowo rozwiązane.

Scottie Go! to aż 60 plansz, a w nich: dodawanie, odejmowanie, składanie liczb z cyfr, pisanie algorytmów, sterowanie różnymi postaciami na scenie, koncepty programistyczne – parametr, pętla, wyrażenia warunkowe, zmienna, funkcja.

W pudełku znajdziemy aż 179 kartonowych klocków do sterowania bohaterem, planszę do układania klocków oraz organizer.

Wymagania sprzętowe:

  • Komputery z systemem Windows: 32- lub 64-bitowy system w wersji 7/8/10, 2 GB pamięci RAM, procesor dwurdzeniowy 1.33GHz, kamera internetowa USB
  • Android: system w wersji 4.1.2 lub nowszy, procesor dwurdzeniowy 1.2 GHz, tylna kamera
  • iOS: system w wersji 8 lub nowszej, iPhone 5s lub nowszy, iPad czwartej generacji lub nowszy

Scottie Go! kosztuje 169 zł (ale obecnie moża ją znaleźć przecenioną, np. w Empku za 135,99 zł). Jest też wersja w języku angielskim za 249 zł.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie gry.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: