Apple reaguje na aferę ze spowalnianiem iPhone’ów – obniża cenę wymiany baterii, wprowadzi do iOS informację o stanie baterii

Tomek Czech   29 grudnia 2017

Apple odpowiedziało wczoraj wieczorem na kontrowersje związane ze spowalnianiem iPhone’ów ze starszymi bateriami. Firma przeprosiła klientów, którzy poczuli się zawiedzeni całą sprawą (ale nie przeprosiła, jak podaje większość mediów, za spowalnianie iPhone’ów), zapowiedziała obniżenie ceny wymiany baterii i wprowadzenie informacji o stanie baterii do iOS oraz wyjaśniła kilka kwestii.

berrolia

Przede wszystkim Apple mocno podkreśliło, że nigdy nie spowalniało starszych iPhone’ów, żeby zmusić ich posiadaczy do zakupu nowego modelu:

Nigdy celowo nie zrobiliśmy i nie zrobimy niczego, co spowodowałoby krótsze życie któregokolwiek z naszych urządzeń […] Naszym celem było zawsze tworzenie produktów, które użytkownicy kochają – istotną częścią tej strategii było projektowanie iPhone’ów tak, żeby mogły być używane jak najdłużej. 

Jesteśmy dumni z tego, że produkty Apple znane są ze swojej trwałości i za utrzymywanie wysokiej wartości dłużej niż produkty konkurencji. 

Firma wyjaśniła specyfikę działania baterii litowo-jonowych wyraźnie zaznaczając, że takie baterie dość szybko się starzeją, a mocno zużyte akumulatory nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii, co przekłada się na mniejszą wydajność urządzenia.

Przypomniała, że w niektórych sytuacjach, zwłaszcza przy niższym poziomie naładowania, podczas wykonywania przez system bardziej obciążających zadań, mocno zużyte baterie mogą powodować nagłe wyłączenie urządzenia. Apple wyraźnie podkreśliło, że takie nagłe wyłączenie się iPhone’ów jest dla nich nieakceptowalne i dlatego w iOS 10.2.1 wprowadzili ograniczenie mocy procesora, dzięki czemu iPhone’y 6/6s/Plus/SE ze zdegradowanymi bateriami przestały się niespodziewanie wyłączać.

Firma z Cupertino twierdzi, że reakcja użytkowników na iOS 10.2.1 była pozytywna, dlatego wprowadzili podobne zmiany w iOS 11.2 dla iPhone’a 7 i 7 Plus.

Ale “żeby odzyskać zaufanie użytkowników, którzy zaczęli wątpić w dobre intencje Apple, oraz żeby docenić lojalność swoich klientów”, firma zdecydowała się na następujące kroki:

  • obniżenie ceny pogwarancyjnej wymiany baterii w iPhone’ach z 79 dolarów do 29 dolarów – sprawdź szczegóły;
  • wprowadzenie do iOS informacji o stanie baterii iPhone’a, żeby użytkownicy wiedzieli, czy akumulator jest zużyty w takim stopniu, że wpływa to na szybkość urządzenia. Takie zmiany mają się pojawić w iOS “na początku 2018 r.”.

Więcej na ten temat:

Wylicytuj unikatowy zestaw gadżetów ThinkApple Retro

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Apple
Zdjęcie: rawpixel.com

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: