Bardzo dobry wynik sprzedaży Maców – wzrost o 7,3%, podczas gdy cały rynek PC stoi w miejscu

Tomek Czech   12 stycznia 2018

W 2017 r. Apple wprowadziło na rynek nowe modele większości Maców – MacBooka, MacBooka Pro, MacBooka Air, iMaca, Maca Pro, dodatkowo na półki sklepowe trafił iMac Pro, co przyniosło spodziewane rezultaty – według raportu IDC, sprzedaż Maców wzrosła w ostatnim kwartale ubiegłego roku o 7,3% (w porównaniu do tego samego kwartału 2016 r.).

Apple sprzedało w tym czasie 5,7 mln Maców i zwiększyło udział w globalnym rynku komputerów do 8,2%.

berrolia

Niekwestionowanym liderem tego rynku pod względem ilości sprzedanych sztuk pozostaje HP – firma sprzedała w czwartym kwartale 2017 r. 16,5 mln komputerów, o 8,3% więcej niż rok wcześniej i jej udział w rynku wzrósł do 23,5%.

Inni najwięksi producenci – Lenovo, Dell, Asus i Acer zanotowali albo spadki, albo stabilizację sprzedaży na poziomie z poprzedniego roku.

Dlatego globalnie rynek komputerów zanotował wzrost o zaledwie 0,7%.

IDC zaprezentowało też wyniki sprzedaży za cały 2017 r.

Według raportu, Apple sprzedało w tym czasie 19,5 mln Maców, o 5,9% więcej niż w poprzednim roku i zwiększyło swój udział w rynku z 7,1% do 7,6%.

Największe wzrosty zanotowało HP (8,2%), które kontroluje 22,7% rynku, a największe spadki odnotował Asus – 10,6%.

Cały rynek skurczył się w 2017 r. o 0,2%.

Trzeba pamiętać o tym, że średnia cena Maca jest mniej więcej dwa razy wyższa niż średnia cena PC z Windowsem: ∼1200 dol. vs. ∼630 dol. To dzięki temu Apple zgarnia pond połowę wszystkich pieniędzy, które są do zarobienia na światowym rynku komputerów, mimo że udział firmy w rynku pod względem ilości sprzedanych sztuk to zaledwie około 8%.

Źródło: IDC

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: