Raport: co najmniej trzy nowe Maki z koprocesorami od Apple mogą zadebiutować w 2018; premiera iPada (Pro) dopiero pod koniec roku

Tomek Czech   29 stycznia 2018

Według Marka Gurmana z Bloomberga, w 2018 r. Apple może wprowadzić na rynek co najmniej trzy nowe Maki z własnymi koprocesorami. Artykuł Gurmana, przedstawiający historię wszystkich zaprojektowanych przez firmę z Cupertino chipów kończy się przywołaniem opinii obserwatorów, że jedynie kwestią czasu jest pojawienie się Maca z procesorem w całości stworzonym przez Apple, co pozbawiłoby Intela ich piątego największego klienta.

berrolia

Informatorzy Bloomberga twierdzą, Apple pracuje nad co najmniej trzema nowymi Makami w własnymi chipami – zarówno laptopami, jak i desktopami, które mogą trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o komputer stacjonarny, to koprocesor od Apple prawdopodobnie pojawi się w nowym, modułowym Macu Pro, którego firma z Cupertino zapowiedziała już w zeszłym roku. Mógłby być on wyposażony w chip podobny do T2, który znajdziemy w iMacu Pro, i który odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo systemu.

Nowy koprocesor zapewne trafi też do nowych modeli MacBooka Pro, których premiera może odbyć się jeszcze przed wakacjami na WWDC, albo dopiero pod koniec roku. Obecne modele MPB są wyposażone w chip T1, który kontroluje Touch Bar, Touch ID i również odpowiada za bezpieczeństwo.

Stworzone przez Apple koprocesory mogłyby pojawić się też w tegorocznym MacBooku 12″ (lub ewentualnie w nowym modelu 13-calowym).

iPad (Pro) 2018

Gurman podaje też, że nowy chip z zaprojektowanym przez Apple układem graficznym i systemem neuronowym (jak A11 Bionic w iPhonie X) trafi do nowego modelu iPada, którego premiera odbędzie się “pod koniec roku”.

Chodzi oczywiście iPada Pro (nowy iPad 9,7″ z pewnością nie otrzyma tak mocnego procesora). Jeśli jego premiera rzeczywiście będzie miała miejsce dopiero pod koniec roku, kiedy na rynku będą już nowe iPhone’y z procesorami A12, taki sam lub podobny chip trafiłby właśnie do iPada (zamiast ulepszonej wersji poprzedniego procesora, czyli w tym przypadku A11X Bionic).

Przeczytaj też: Wszystkie nowe produkty Apple, których spodziewamy się w 2018

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Bloomberg

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: