Raport: iPhone z elastycznym, składanym na pół ekranem już w 2020. Ale czy to w ogóle możliwe?

Marcin Chrobak   29 marca 2018

Według ekspertów z firmy inwestycyjnej Merrill Lynch, Apple pracuje nad iPhonem ze składanym, elastycznym ekranem. Miałby on się pojawić na rynku w ciągu 2 lat. Czy jest to jednak w ogóle możliwe?

berrolia

To nie pierwsze informacje o składanym iPhonie.

Doniesienia na ten temat pojawiały się już w zeszłym roku. Najpierw Apple został przyznany patent na składanego na pół smartfona, a później dotarły do nas informacje o tym, że LG porozumiał się z Apple w sprawie dostarczenia elastycznego, składanego na pół ekranu OLED.

iPhone ze składanym ekranem OLED do 2020

Według Merrill Lynch, kolejną zmianą po wprowadzeniu do sprzedaży iPhone’a X miałby być model ze “składanym” ekranem i to już w 2020. Czy jest to jednak wykonalne?

Wyprodukowanie giętkich, elastycznych urządzeń jest bardzo skomplikowaną sprawą. Pierwszym krokiem ku temu są elastyczne ekrany i ten element akurat wydaje się być najbardziej dopracowany. Ekrany OLED (w przeciwieństwie do LCD) składają się z pojedynczych pikseli, co sprawia, że są bardziej giętkie.

Panel OLED montowany w iPhonie X jest tak naprawdę elastyczny – Apple zagięło go w celu zmniejszenia ramki u dołu ekranu.

Stworzenie elastycznego ekranu to jedno, ale całego urządzenia to drugie, zdecydowanie trudniejsze zadanie.

W tym celu potrzebne jest wyprodukowanie elastycznych układów scalonych, baterii, pamięci… i wielu innych elementów, które w aktualnych iteracjach są od tego dosyć dalekie.

Elastyczny iPhone? Być może, za parę lat

Tego typu informacje pojawiają się w obiegu co jakiś czas i zazwyczaj traktowane są z przymrużeniem oka.

Apple inwestuje w wiele różnych technologii, które dopracowywane są przez wiele lat zanim ujrzą światło dzienne – jeżeli tak się w ogóle stanie.

Najlepszy przykład tego mieliśmy podczas prezentacji nowych iPadów Pro (10.5″ i 12.9″) w zeszłym roku – Apple powiedziało, że technologia ProMotion (dwukrotnie większa częstotliwość odświeżania ekranu) była dopracowywane przez wiele lat.

Odpowiadając na pytanie, czy iPhone z elastycznym (składanym?) ekranem się w ogóle pojawi – być może, ale nie wcześniej niż za parę lat. Według mnie, nie będzie to jednak już w 2020 r.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: 9to5Mac, CNBC

Maty i powerbanki solarne Xtorm - nieograniczona energia w podróży!

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: