Nowe iPhone’y będą skanować także żyły na twarzy, żeby ulepszyć działanie Face ID?

Marcin Chrobak   16 maja 2018

Urząd patentowy w Stanach Zjednoczonych opublikował przyznany Apple patent nazwany “Obrazowanie żył przy użyciu detekcji pulsujących radiacji”. Opisuje on emiter i odbiornik podczerwieni, który jest w stanie wykryć układ żył znajdujących się pod skórą.

berrolia

Patent pomógłby w ulepszeniu Face ID, które miewa problemy z rozpoznaniem bliźniaków, bądź też członków rodziny (przy zbliżonym wyglądzie).

System składa się z transmitera optycznego, który emituje wiele impulsów światła podczerwieni w kierunku ciała użytkownika – np. twarzy lub ręki. Światło podczerwieni przenika przez skórę i odbija się od żył, po czym wraca do odbiornika wbudowanego w urządzenie.

Informacje wygenerowane przez odbite światło podczerwone są analizowane na urządzeniu, po czym wygenerowany zostaje obraz żył.

W opisie patentu Apple pisze, że systemy uwierzytalniające użytkownika za pomocą żył w dłoniach są dokładne, ponieważ “układ żył w dłoni jest bardzo skomplikowany”.

Według Apple, oszukanie tego systemu byłoby bardzo ciężkie.

Firma z Cupertino w dokumentacji jako przykład podaje wykorzystanie dłoni do uwierzytelniania, ale obrazki poglądowe dołączone do opisu pokazują twarz.

Układ żył w ciele jest unikalny dla każdego człowieka i faktycznie – połączenie Face ID z dodatkowym zabezpieczeniem biometrycznym znacznie polepszyłoby jego działanie.

Patent został zgłoszony 12 listopada 2015 roku, co może (ale nie musi) wskazywać na to, że Apple zastanawiało się nad implementacją podobnego systemu wraz z (bądź też zamiast) Face ID.

Układ sensorów i czujników wbudowany w niesławne wycięcie ekranu iPhone’a X (notch) teoretycznie mógłby zostać wyposażony w tego typu emitery i odbiorniki.

Czy tak się jednak stanie – tego się nie dowiemy wcześniej niż jesienią tego roku.

NIE PRZEGAP: Native Union Night Cable – niezwykły kabel Lightning z węzłem

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Appleinsider

Link Me Air – innowacyjny bezprzewodowy powerbank z nano-przyssawkami

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: