Jakiego drona wybrać dla dziecka i nastolatka?

Piotr Mazurek   26 maja 2018

Latanie dronem może być bardzo ciekawą przygodą, zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Niemal za każdym razem, gdy latam, zatrzymują się przy mnie spacerujący rodzice z dziećmi i zadają pytania. Zastanawia mnie tylko, kto bardziej jest zainteresowany: tata czy dziecko?

berrolia

Widok lecącego drona sprawia, że pilotowanie takiej maszyny wydaje się banalnie proste. Statek porusza się dość stabilnie. Nawet przy wietrze potrafi zawisnąć w powietrzu niewzruszony. Niestety tak nie jest. Wiem coś o tym, bo dronami pasjonuję się od niemal 10 lat, latałem niezliczoną ilością modeli, sam zbudowałem nawet dwa statki powietrzne. Dużo pracy wykonuje sama elektronika, ale to pilot stanowi centrum dowodzenia. Dlatego dla dzieci (ale także wszystkich początkujących osób) chcących rozpocząć przygodę z pilotowaniem drona polecam przede wszystkim do nauki latania zakup niewielkiego, wytrzymałego na kraksy drona. Bardzo ważnym jest, aby nauczyć się orientacji przestrzennej i wyrobić odpowiednie odruchy.

Swoją stabilność dron zawdzięcza wbudowanemu żyroskopowi, przy zakupie trzeba więc zwrócić uwagę by posiadał jak najlepszy.

Pamiętajcie, że niewłaściwe używanie dronów często kończy się wypadkami, czasem może stanowić nawet zagrożenie życia. Należy zatem dwa razy przemyśleć jakich rozmiarów i jak bardzo zaawansowany technologiczne dron będzie odpowiedni ze względu na wiek czy umiejętności przyszłego pilota.

NAJLEPSZE DRONY DLA DZIECI

2Fast2Fun XS nano

2Fast2Fun XS nano to mały, bo zaledwie 3-centymetrowy dron, który jest idealnym rozwiązaniem do nauki latania w domu. Lekki i bardzo zwrotny, ma wbudowany sześcioosiowy żyroskop.

Posiada możliwość ograniczania prędkości lotu do umiejętności pilota, oraz dla trochę bardziej doświadczonych, możliwość wykonywania obrotów w powietrzu.

Zwarta mała konstrukcja wybaczy wiele błędów początkującego operatora.

Sam dron czerpie energię z akumulatora LiPo 70 mAh 3,7 V, ładowanego przez dołączony do zestawu kabel USB. Nadajnik jest zasilany 2 bateriami typu AAA.

Zobacz w sklepie: pomarańczowy, zielony, niebieski.

Syma X12S nano

Kolejną, trochę droższą propozycją jest Syma X12S nano. Na rynku Syma ma już ugruntowaną, wysoką pozycję i zdecydowanie na to zasłużyła. Oprogramowanie w dronach tego producenta jest po prostu dobre, są mało awaryjne i stabilne.

X12S nano to mały dron o wymiarach 7,7×7,7×2,7 cm.

Tak samo jak poprzednik zasilany jest z akumulatora LiPo 7.4V 100mAh, a ładowany poprzez dedykowany kabel USB.

W tym statku sygnały świetlne, oprócz tego, że łatwiej możemy go zlokalizować, mówią o niskim stanie naładowania baterii, dzięki temu wiemy kiedy należy wracać, nim lot skończy się awaryjnym lądowaniem. Tu również istnieje możliwość wykonywania obrotów w powietrzu.

Dodatkowo, wyposażony został w innowacyjny tryb pod nazwą headless, wspomagający początkujących w orientacji. Niezależnie od tego, w którą stronę jest skierowany, skręt w prawo na aparaturze drążka będzie tym samym dla drona. Z doświadczenia wiem, że w pilotowaniu właśnie to jest najbardziej problematyczne.

Zobacz w sklepie: biały, czerwony, czarny, zielony.

Dromida Vista UAV

Trzecia propozycja to dron trochę większy, posiadający przekątną ramion 251 mm. Vista UAV od firmy Dromida, bo o nim mowa, posiada akumulator LiPo 850 mAh, 3,7V z ładowarką USB. Dron wyróżnia również wytrzymała konstrukcja oraz nieprzeciętny kształt. 4 tryby lotu (łatwy, średni, zaawansowany i ekspert) pozwolą dostosować się do umiejętności pilota.

Wraz z nabywaniem doświadczenia można zatem zmieniać tryb lotu i zwiększać zdolności pilotażu. Zwinny, a zarazem stabilny, zniesie niewielkie kraksy.

Pamiętajcie – pomimo faktu, iż to tylko zabawki, drony mogą wyrządzić krzywdę, należy więc obchodzić się z nimi rozważnie.

Zobacz w sklepie: biały, czerwony, zielony.

DJI Ryze Tello

Gdy dzieci opanują już podstawy latania i nauczą się, jak bezpiecznie korzystać z drona, możemy sprezentować im sprzęt bardziej zaawansowany. Technologia Intela wsparta podzespołami najbardziej cenionej firmy na rynku – DJI, to właśnie Ryze Tello.

Tello to niewielki dron o wmiarach 98 × 92.5 × 41 mm, którego sterowanie odbywa się z telefonu, poprzez dedykowaną aplikację.

Oczywiście istnieje możliwość dokupienia aparatury oraz gogli VR, Tello jest z nimi kompatybilny.

Można wykonywać nim różne akrobacje w powietrzu, a specjalne czujniki pozwalają na start poprzez podrzucenie go do góry.

Kamera, w jaką jest wyposażony, nagrywa w jakości HD z elektroniczną stabilizacją obrazu, a aplikacja zainstalowana na telefonie bądź tablecie w łatwy sposób umożliwia dzielenie się nagraniami.

Przyjemność z latania to nie wszystko, co oferuje nam ten mały dron. Dzięki specjalnemu programowi można nauczyć się podstaw kodowania, a pakiet SDK umożliwia pisanie własnych aplikacji do obsługi drona.

Zobacz w sklepie.

Hubsan H122D X4 Storm FPV + gogle + monitor LCD

Jeśli zainteresowania dzieci kierują się w stronę wyścigów dronów, gdzieś gdzie nie ma nacisku na wysokiej jakości i stabilność obrazu, zależy nam natomiast na prędkości i emocjach związanych z wizją przenoszoną na gogle, to warto przyjrzeć się Hubsan H122D X4 Storm FPV.

Sprzęt dedykowany do szybkich lotów. Konstrukcja wzmocniona włóknem węglowym. Wytrzymały i zwinny. Kamera, jak na drona wyścigowego przystało, nie posiada stabilizacji, aby przekazywany do monitora albo gogli obraz powodował u pilota poczucie umiejscowienia w środku maszyny.

Dedykowana aplikacja umożliwia dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak śledzenie zaznaczonego obiektu, okrążanie obiektu, czy lot po wyznaczonej trasie.

Zobacz w sklepie.

Quadrocopter FPV SkyRC Sokar

Trochę droższym rozwiązaniem, do tak zwanych lotów FPV – First Person View, jest Sokar – dron od firmy SkyRC.

Maszyna przypomina swym kształtem samochód z wbudowaną kamerą i dwoma światłami skierowanymi do przodu, a nie, jak w innych modelach, na ramionach z silnikami.

Aparatura wyposażona została w wyświetlacz 4,3”, dzięki czemu nie musimy instalować aplikacji na telefonie, by mieć dostęp do podglądu, czy ustawień. Wystarczy naładować baterie i latać.

Zobacz w sklepie.

Syma X8SW

Jeśli jednak dziecko chciałoby rozwijać swoje umiejętności w filmowaniu z drona to należy zwrócić uwagę na to, by dron w powietrzu zachowywał się bardzo spokojnie, tak by obraz z kamery był przyjemny dla oka. Firma Syma, którą już wspomniałem ma kilka modeli w swojej ofercie, które nadają się do tego typu latania. X8SW jest już większym dronem niż te, które do tej pory wspomniałem.

Wymiary 50 x 50 x 19 cm i waga sprawiają, że niewielki wiatr nie robi na nim wrażenia. Do tego wbudowane czujnik ciśnienia powodują, że jest jeszcze bardziej stabilny od poprzedników.

Kamera HD dzięki dedykowanej aplikacji przesyła obraz do naszego telefonu, który można zamontować na aparaturze. 

Zobacz w sklepie.

DJI Spark

Chcąc zaopatrzyć się w drony najwyższej jakości trzeba skierować się ku firmie DJI. Mamy tu do czynienia z wyższą półką cenową, ale za ceną idzie również jakość. W DJI mają duży wybór maszyn przeznaczonych do filmowania amatorskiego, jak i dla profesjonalistów. Jednym z mniejszych jest Spark o wymiarach 143 × 143  × 55 mm.

Jego główną cechą jest to, że można nim sterować za pomocą gestów, jakie wykonujemy skierowani w kierunku kamery. Start i lądowanie odbywa się na wyciągniętej dłoni. Zrobienie sobie zdjęcia wymaga jedynie odpowiedniej gestykulacji.

Oczywiście można dokupić aparaturę.

Odpowiednia aplikacja umożliwia dostęp do funkcji i ustawień. Wbudowana kamea FullHD na mechanicznym stabilizatorze sprawi, że filmy i zdjęcia będą naprawdę dobrej jakości.

Zobacz w sklepie: niebieski, zielony, czerwony, biały, żółty.

DJI Phantom 3

Nieco większe drony z serii Phantom 3 to już półprofesjonalna maszyna dla starszych dzieci czy nastolatków, wyposażona w wiele trybów lotu i filmowania. Wbudowane kamery zamontowane na gimbalu umożliwiają filmowanie ze stabilizacją obrazu, której nie znajdziemy u innych producentów.

Dzięki aplikacji na tablet bądź telefon mamy możliwość podglądu na żywo z kamery, która potrafi nagrywać nawet w rozdzielczości 4K.

Szereg ustawień dla doświadczonych fotografów oraz zaawansowane funkcje lotu. Długi czas lotu, dobrej jakości kamera.

Stabilność lotu oparta na sygnale GPS sprawiają, że materiał filmowy wprawia w zachwyt każdą osobę. 

Zobacz w sklepie.

***

Na rynku istnieje oczywiście więcej modeli wartych polecenia dla dzieci, niż te których krótkie charakterystyki tu przedstawiłem.

Więcej dronów znajdziecie tutaj.

Latajcie bezpiecznie!

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Piotr Mazurek

Użytkownik i fan Apple od... zawsze. Amator zdjęć i zawodowy modelarz. Wielki pasjonat dronów, którymi lata już niemal od 10 lat.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: