Tegoroczny iPhone bez 3D Touch? Czy Apple całkowicie zrezygnuje z tej technologii?

Tomek Czech   28 czerwca 2018

iPhone z ekranem LCD 6,1″ ma być jednym z trzech tegorocznych nowych modeli, których premiera odbędzie się jesienią (najprawdopodobniej we wrześniu). Według wielu obserwatorów, ma też być najlepiej sprzedającym się nowym iPhonem – będzie posiadał bezramkowy dizajn jak iPhone X, ale będzie znacznie tańszy od dwóch pozostałych flagowców. Analityk Ming-Chi Kuo wielokrotnie powtarzał, że model ten nie będzie wyposażony w 3D Touch. Jedna z nowych funkcji iOS 12 może potwierdzać te doniesienia.

berrolia

W iOS 12 funkcja gładzika w systemowej klawiaturze jest dostępna dla wszystkich iPhone’ów – nie tylko tych wyposażonych w 3D Touch. Żeby ją aktywować, wystarczy przytrzymać przez chwilę przycisk Spacji. Ta drobna zmiana, za którą mogą pójść kolejne podobne, może oznaczać, że Apple szuka sposobów umożliwienia użytkownikom sprzętu bez 3D Touch dostępu do jak największej ilości funkcji, które daje technologia rozpoznawania nacisku palca na ekran.

Takiego zdania jest między innymi znany deweloper Steve Troughton-Smith.

Dlaczego Apple ma nie zastosować 3D Touch w tak kluczowym produkcie, jakim będzie nowy iPhone 6,1″? Według Ming-Chi Kuo dlatego, że firma z Cupertino chce użyć w tym modelu mocniejszego, bardziej odpornego na uderzenia szklanego pokrycia ekranu (dzięki użyciu technologii Cover Glass Sensor, ekran ten ma być cieńszy i jaśniejszy) – podniesie to jednak cenę wyświetlacza o około 15%, dlatego Apple – żeby utrzymać niską ceną ekranu – nie zastosuje 3D Touch.

Ten model iPhone’a ma mieć też ekran wykonany w nowej technologii: MLCD+. Być może nie tak łatwo użyć zaimplementować w takim wyświetlaczu 3D Touch, albo jest to w ogóle niemożliwe.

A może Apple powoli wycofuje się ze stosowania tej technologii? Ma ona co prawda wielu zwolenników, ale jest też duża grupa osób, która w ogóle nie korzysta z 3D Touch. W dalszym ciągu nie posiadają jej iPady. Podnosi cenę urządzeń i sprawia, że ich produkcja jest trudniejsza.

A Wy? Używacie 3D Touch? Jak ważne jest dla Was, żeby ta technologia była obecna w nowych modelach iPhone’a? Dajcie znać w komentarzach.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: