Kiedy w Polsce będzie dostępny Apple Watch z łącznością komórkową? Czy eSIM będzie dla operatorów tym, czym Apple Pay dla banków?

Tomek Czech   4 lipca 2018

Czy eSIM będzie dla operatorów komórkowych tym samym, czym Apple Pay stało się dla banków – sposobem pozyskania nowych klientów, albo stracenia ich w przypadku niewprowadzenia tej usługi do swojej oferty?

berrolia

Apple zaprezentowało Apple Watch Series 3 we wrześniu ubiegłego roku. Niestety model z modułem łączności komórkowej, który daje możliwości wykonywania połączeń bezpośrednio z zegarka (jak również wysyłania wiadomości czy streamowania muzyki) nawet wtedy, kiedy iPhone’a nie ma w pobliżu, nie wszedł na polski rynek.

Kilka dni temu T-Mobile jako pierwszy polski operator wprowadził do swojej oferty Apple Watcha. Jest to najnowszy model Series 3, ale niestety dalej nie jest to wersja cellular.

Nic w tym dziwnego, bo T-Mobile nie wspiera eSIM, co jest wymagane dla łączności komórkowej na Apple Watchu. Technologii eSIM nie wspiera też żaden z pozostałych polskich operatorów.

W związku z ostatnimi doniesieniami iMagazine, że nad wprowadzeniem eSIM od pewnego czasu pracuje już Orange, i że wsparcie dla tej technologii pomarańczowa sieć może zaoferować już jesienią, postanowiłem oficjalnie zapytać operatorów, czy mają w planach wdrożenie eSIM, co pozwoliłoby używać w Polsce Apple Watcha z łącznością komórkową.

Z biura prasowego T-Mobile otrzymałem odpowiedź, że sieć w najbliższym czasie nie ma takich planów.

Plus odpowiedział, że obecnie nie prowadzi prac nad wdrożeniem eSIM.

Rzecznik Orange: “Jeśli wprowadzimy eSIM, na pewno o tym poinformujemy”. Nie chciał komentować nieoficjalnych informacji podanych przez iMagazine.

Play odmówili komentarza w tej sprawie.

Operatorzy wielokrotnie byli pytani o eSIM w kontekście Apple Watcha na firmowych blogach czy w sieciach społecznościowych. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play kilkukrotnie dawał do zrozumienia (np. tu i tu), że to, czy będą mogli zaoferować zegarek Apple z łącznością komórkową nie zależy tylko od nich, ale w dużej mierze również od firmy z Cupertino – że piłeczka tak naprawdę leży po stronie Apple.

Tak samo było w przypadku Apple Pay – polskie banki były od dawna technicznie gotowe na wdrożenie tej usługi, ale bardzo długo musiały czekać na zielone światło od Apple.

Gdy Apple Pay w końcu weszło do Polski, bardzo oberwało się bankom, które usługi nie zaoferowały – zwłaszcza PKO BP oraz ING. Niezadowoleni klienci tych banków zaczęli otwierać konta u konkurencji, która oferuje mobilne płatności od Apple. Wydaje się, że olbrzymia popularności usługi zaskoczyła banki – niektóre z nich nie spodziewały się, że usługa będzie aż tak ważna dla ich klientów.

Czy w przypadku Apple Watcha z łącznością komórkową będzie podobnie? Z pewnością skala będzie zupełnie inna – rachunek bankowy ma prawie każdy, Apple Watcha posiada lub zamierza kupić w najbliższym czasie jednak bardzo ograniczona grupa osób, zmiana operatora (zwłaszcza w czasie trwania umowy) też jest trudniejsza niż zaliczenie darmowego konta w drugim banku.

Ale odpuszczenie tematu eSIM może okazać się złą decyzją. Jeśli łączność komórkowa na Apple Watchu okaże się bardzo popularną i pożądaną funkcją (jestem przekonany, że za kilka lat nie będziemy sobie wyobrażali życia bez smartwatcha z LTE/5G, tak jak teraz nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona z dostępem do internetu), klienci mogą zdecydować się na przeniesienie do operatora wspierającego eSIM.

A przecież eSIM to nie tylko Apple Watch. Pojawiają się doniesienia, że wbudowaną kartę SIM mogą posiadać nowe modele iPhone’a. Na rynku są już smartfony inny producentów wyposażone w eSIM (na czele z Google Pixel 2). Wielu obserwatorów rynku mobilnego nie ma wątpliwości, że to technologia przyszłości.

Jesienią Apple zaprezentuje kolejną generację Apple Watcha – to może być dobry moment, żeby wprowadzić go do swojej oferty i równocześnie uruchomić wsparcie dla eSIM. Czy któryś z operatorów tak zrobi? Przekonamy się być może już we wrześniu.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: