Nudzi Was to już to? Bo mnie nie – Apple ogłasza rekordowe wyniki finansowe za drugi kwartał 2018

Tomek Czech   1 sierpnia 2018

Apple nie zwalnia tempa (choć nie byłoby to wcale takie dziwne, nie można przecież rosnąc w nieskończoność) – ogłosiło właśnie najlepsze w historii firmy wyniki finansowe za drugi kalendarzowy kwartał roku. Przychody wyniosły 53,3 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu do ubiegłego roku.

Przez ostatnie trzy miesiące firma zarobiła “na czysto” 11,5 miliarda dolarów.

berrolia

Minimalnie wzrosła sprzedaż iPhone’ów (o 1%), natomiast dzięki wyższej średniej cenie iPhone’a – 724 dol. (co zawdzięczamy “iksowi”), przychody ze sprzedaży iPhone’ów wzrosły aż o 20%.

Apple ogłosiło, że najlepiej sprzedającym się modelem pozostał iPhone X. Okazuje się więc, że najnowszy flagowiec jest najpopularniejszym iPhonem od momentu premiery, czyli od listopada ubiegłego roku.

O 1% wzrosła też sprzedaż iPadów, ale przychody ze sprzedaży tabletów spadły o 5%. Spowodowane jest to między innymi tym, że w tym roku w drugim kwartale Apple nie wprowadziło na rynek nowych modeli, jak miało to miejsce w ubiegłym roku (nowe iPady Pro pojawiały się w sprzedaży w czerwcu 2017 r.).

Aż o 13% spadła sprzedaż Maców (przychody spadły o 5%). Podobnie jak w przypadku iPadów, w tym roku w drugim kwartale na rynek nie trafiły nowe modele, jak w zeszłym roku, kiedy w czerwcu do sprzedaży weszły odświeżone MacBooki 12″ i MacBooki Pro.

Sprzedaż urządzeń Apple w drugim kwartale 2018:

  • iPhone: 41,3 mln
  • iPad: 11,5 mln
  • Mac: 3,7 mln

Największy wpływ na znaczny wzrost przychodów w porównaniu do ubiegłego roku miały produkty z kategorii “inne” (m.in. AirPods, Apple TV, Apple Watch, Beats, HomePod, iPod touch) – wzrost o 37% oraz usługi – wzrost o 31% (Apple ma już 300 mln subskrybentów swoich płatnych serwisów).

Dalej rewelacyjnie sprzedają się urządzenia ubieralne, do których Apple zalicza Apple Watcha i AirPods – firma ogłosiła, że wzrost przychodów z tej kategorii wyniósł aż 60%. Przychody ze sprzedaży samego Apple Watcha wzrosły o 40%.

Firma odnotowała wzrost przychodów we wszystkich regionach:

  • Ameryki: +20%
  • Europa: +14%
  • Chiny: +19%
  • Japonia: 7%
  • Azja-Pacyfik: 16%

Apple posiada obecnie 243 miliardy dolarów w gotówce.

Firma ogłosiła też, że Apple Pay niedługo zadebiutuje w Niemczech.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: