Szybciej Unia zmusi Apple do zrezygnowania z Lightning, czy Apple stworzy iPhone’a bez żadnego portu?

Łukasz Bernaczyk   9 sierpnia 2018

Z ostatnich doniesień wynika, że Unia Europejska ma dość patyczkowania się z producentami smartfonów, w tym z Apple, w sprawie wspólnego standardu wejścia w telefonach komórkowych. Kiedyś próbowała działać pokojowo, teraz użyje siły.

berrolia

W 2009 r. Unia Europejska poprosiła producentów telefonów komórkowych o zaadoptowanie portu micro USB jako standardowego w swoich urządzeniach. Wiele firm podpisało wtedy list intencyjny w sprawie ustandaryzowania ładowarek i gniazda zasilania w smartfonach. Było wśród nich Apple.

Sprawy przybrały inny obrót, kiedy w 2012 r. Apple ogłosiło, że opracowało własną technologię o nazwie Lightning i to właśnie w tego rodzaju porty zostanie wyposażona cała linia produktów z nadgryzionym jabłkiem.

W związku z faktem, iż porozumienie dotyczące wspólnego standardu było dobrowolne, Apple bez żadnych konsekwencji zerwało wcześniejsze ustalenia i wprowadziło do iPhone’ów, iPadów i akcesoriów port Lightning.

Mamy rok 2018 i Unia Europejska postanowiła wrócić do sprawy. Tym razem rozważa wprowadzenie odpowiednich przepisów prawnych.

Argumentem ku takiemu rozwiązaniu mają być elektroniczne śmieci. Jak podaje EU, co roku zużyte ładowarki do telefonów generują 51 000 ton odpadów.

Moim zdaniem, w przypadku wprowadzenia takiego prawa, Apple ma dwie możliwości.

Pierwsza to po prostu się dostosować i zaadoptować wspólny standard (obecnie takim standardem wśród telefonów z Androidem staje się USB-C) . Druga, która jest bardziej w stylu Apple, to w ogóle zrezygnować z wejścia w iPhonie i przejść zupełnie na standardy bezprzewodowe.

No chyba że kolejna przejściówka, w końcu  to na nich dorobili się wartości biliona dolarów

VOCOlinc Smart Air Purifier VAP1 – pierwszy w Polsce oczyszczacz powietrza z HomeKit!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: