Czytnik linii papilarnych w ekranie? iPhone – “Nie ma mowy!”. Android – “Z chęcią!”

Tomek Czech   5 września 2018

Rok temu Apple jednoznacznie dało całemu światu do zrozumienia, że przechodzi na technologię rozpoznawania twarzy i nie zajmuje się już pracami nad czytnikiem linii papilarnych wbudowanym w ekran. Nie do wszystkich jednak dotarł ten przekaz, więc co jakiś czas pojawiają się pytania, czy i kiedy Apple zastosuje Touch ID w wyświetlaczu iPhone’a.

Odpowiedź jest prosta – już nigdy.

Co jakiś czas muszą przypominać o tym obserwatorzy świata Apple. Wczoraj kokejny już raport na ten temat przedstawił ceniony analityk Ming-Chi Kuo.

berrolia

Twierdzi on, że Apple nie ma w planach zastosowania wbudowanego w ekran Touch ID w przyszłym roku, i że firma z Cupertino będzie kontynuowała prace nad rozwojem technologii rozpoznawania twarzy.

Inne plany mają jednak producenci smartfonów z Androidem. Według Kuo, co najmniej kilku z nich zastosuje czytnik linii papilarnych w ekranie w 2019 r., choćby dlatego, żeby odróżnić się od iPhone’a.

Innym powodem jest według analityka to, że wbudowany w wyświetlacz skaner linii papilarnych został pozytywnie przyjęty w pierwszym smartfonie, który zastosował takie rozwiązanie, czyli w Vivo X21. Natomiast Face ID w iPhonie X nie zostało jego zdaniem przyjęte aż tak dobrze (Kuo nie podaje jednak, skąd czerpie takie dane).

W swoich wcześniejszych raportach Mng-Chi Kuo podawał natomiast, że większość producentów smartfonów z Androidem nie zastosuje rozpoznawania twarzy, bo nie ma jeszcze dobrze opracowanej tej technologii (oceniał, że byli w tej dziedzinie “co najmniej kilka lat” za Apple). Stosowane obecnie w niektórych Androidach rozpoznawanie twarzy opiera się na technologii 2D, zdecydowanie mniej bezpiecznej niż stosowana przez Apple technologia 3D.

Według niektórych doniesień, we wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych będzie wyposażony nowy flagowiec Samsunga – Galaxy S10.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: