Test iOS 12 na najstarszych urządzeniach – jest szybciej!

Łukasz Bernaczyk   4 października 2018

Jeżeli jesteś posiadaczem iPhone’a 5s, iPhone’a 6 lub iPada mini 2 i jeszcze nie zaktualizowałeś systemu do iOS 12, bo obawiasz się, że Twoje urządzenie zwolni, martwisz się zupełnie niepotrzebnie.

berrolia

iOS 12 na iPhone 5s, iPhone 6 i iPad mini 2 – test

Podczas premiery iOS 12 Apple z dumą opowiadało, że w czasie prac nad nowym systemem operacyjnym na iPhone’y i iPady skupiono się głównie nad szybkością i stabilnością jego działania. Różnica w szybkości miała być szczególnie widoczna właśnie na starszych urządzeniach.

Aby sprawdzić prawdziwość zapewnień Apple, redaktorzy Ars Technica przetestowali szybkość działania iOS 12 na jednych z najstarszych urządzeń kompatybilnych z tą wersją systemu. Wyniki ich badań napawają dużym optymizmem.

iOS 12 na iPhonie 5s

Na pierwszy ogień poszedł najstarszy w całym gronie iPhone 5s. Telefon, który ma nadal szerokie grono zwolenników i użytkowników, w szczególności ze względu na kompaktowy rozmiar, skończył niedawno 5 lat (jego premiera odbyła się 20 września 2013 r.).

W czasie testów zbadano szybkość otwierania się różnych aplikacji oraz czas, w jakim urządzenie się uruchamia. Dokładnie takie samo badanie wykonano wcześniej na tym samym urządzeniu na poprzednich systemach operacyjnych.

Wyniki są naprawdę świetne. iOS 12 uruchamia np. Safari w czasie około 21% krótszym niż iOS 11.4.1. Podobnie sprawa się ma w przypadku innych aplikacji.

iOS 12 na iPhonie 6 Plus

Nowy system operacyjny nie zawodzi również na iPhonie 6 Plus. W porównaniu do iOS 11.4.1, aplikacje odpalają się średnio o kilkanaście procent szybciej.

iOS 12 na iPadzie mini 2

iPad Mini 2 to również produkt z 2013 i mimo, iż działa nieco wolniej niż iPhone’y z tego samego roku, on również szybciej uruchamiał aplikacje na iOS 12, niż miało to miejsce w przypadku systemu 11.4.1.

Szybkość uruchamiania klawiatury

Apple chwaliło się również, że iOS 12 wyświetla klawiaturę systemową nawet do 50% szybciej niż poprzedni system operacyjny.

Podczas testów Ars Technica nie potwierdziło się to jednak – czasy uruchamiania klawiatury były zbliżone na iOS 12 oraz na zeszłorocznym iOS.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, że testowane urządzenia nie są najnowsze (delikatnie mówiąc…), wyniki na nich osiągnięte są naprawdę bardzo dobre. W teorii moglibyśmy się spodziewać, że nowy iOS powinien działać na kilkuletnich sprzętach wolniej.

Ma to związek z parametrami technicznymi starszych iPhone’ów i iPadów. Znacznie mniej pamięci RAM i wolniejsze procesory hipotetycznie nie powinny dawać sobie rady z systemem, którego przecież głównym celem jest szybkie działanie na najnowszych urządzeniach.

To bardzo dobrze, że Apple spełniło swoje obietnice. Nie dość, że starsze iUrządzenia nie działają wolniej na iOS 12, to nowy system zapewnił im jeszcze solidnego kopa w postaci przyspieszenia działania.

Potwierdziły to też inne testy:

Wymieniłem baterię w iPhonie nie wychodząc z domu - skorzystaj z darmowej usługi „door-to-door”!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: