Nowa, świetna funkcja prawdopodobnie niedługo zagości w naszych iPhone’ach

Łukasz Bernaczyk   11 października 2018

Apple po cichu kupiło duńską firmę, która opracowała bardzo ciekawe oprogramowanie wykorzystujące uczenie maszynowe i pozwalające osiągnąć wspaniałe efekty na fotografiach. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że efekty te zostaną zintegrowane z iOS i zagoszczą w iPhone’ach.

berrolia

Mowa tu o pochodzącej z Danii firmie Spektral i funkcji „cutouts” pozwalającej na ekspresowe wyodrębnienie fotografowanej postaci od tła.

W rezultacie otrzymujemy możliwość uzyskania znanego z filmów efektu blue/green screen, gdzie postać wcześniej filmowana na jednolitym niebieskim lub zielonym tle jest z niego wycinana i wstawiana w zupełnie inne otoczenie.

Istotną różnicą jest fakt, że oprogramowanie Spektral nie wymaga warunków studyjnych i jednolitego tła, lecz za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwala na bardzo szybkie osiągnięcie tego samego efektu z dowolnego zdjęcia. Mówi się, że opracowana przez firmę technologia pozwala nawet na robienie tego w czasie rzeczywistym.

Nietrudno sobie wyobrazić zastosowanie wspomnianej funkcjonalności w iPhonie:

  • udoskonalona separacja postaci w trybie portretowym;
  • lepsze działanie Face ID;
  • użycie w narzędziach wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość, tak mocno rozwijaną przez Apple w ostatnim czasie;
  • wycinanie postaci jednym kliknięciem w aplikacji Clips.

A to tylko niektóre przykłady możliwego wykorzystania efektu opracowanego przez Spektral.

Zobacz jak to działa:

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: