Masz MacBooka Pro lub Air z 2018? Możesz czuć się bezpieczny – nikt nie podsłucha twoich rozmów po zamknięciu pokrywy laptopa

Łukasz Bernaczyk   15 listopada 2018

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem laptopa Apple z 2018 r., czyli najnowszego MacBooka Pro lub MacBooka Air, musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, Twoja maszyna zadba również o ty, by po wyłączeniu laptopa nawet najlepsi hakerzy nie mogli podsłuchiwać Twoich rozmów.

berrolia

Jak powszechnie wiadomo, hakerzy dysponują już od dawna narzędziami i wiedzą pozwalającą im na przejecie obrazu z kamery laptopa czy uruchomieni mikrofonu, nawet jeżeli komputer jest wyłączony i ma zamkniętą pokrywę.

Apple postanowiło jednak zapobiec takim działaniom. Tegoroczne laptopy firmy z Cupertino posiadają wbudowany chip T2, który odpowiedzialny jest przede wszystkim za kwestie bezpieczeństwa.

Jedną z takich kwestii jest zapewnienie braku możliwości podsłuchu użytkownika przez mikrofon wbudowany w laptopa.

Po zamknięciu pokrywy MacBooka, chip T2 inicjuje sprzętowe odłączenie mikrofonu od płyty głównej komputera, przez co jakakolwiek próba ataku hackerskiego na ten element jest z góry skazana na niepowodzenie.

Sam chip T2 jest określany jako „enklawa bezpieczeństwa”, ponieważ posiada mechanizmy szyfrowania wysokiego poziomu, a ponadto działa pod kontrolą własnego systemu operacyjnego (zmodyfikowana wersja watchOS), co sprawia, że nawet zakończony powodzeniem atak hackerski na macOS nie udostępnia hackerowi dostępu do układu T2.

Zobacz też: 15-calowy MacBook Pro (2018) już dostępny w konfiguracji z grafiką Radeon Pro Vega

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: