Poradnik ThinkApple: 8 czynności, które możesz zrobić na zablokowanym ekranie iPhone’a

Łukasz Bernaczyk   22 listopada 2018

iOS to bardzo zaawansowany system operacyjny, świetnie funkcjonujący na urządzeniach mobilnych Apple. Szybkie odblokowanie ekranu pozwala na dostęp do prawdziwej potęgi iOS, jednak kilka ciekawych funkcji systemu możemy uzyskać z poziomu zablokowanego ekranu.

Zobaczmy jakie.

berrolia

Używanie Siri

Jeżeli asystent głosowy jest włączony, nawet z zablokowanego ekranu możesz wydać głosowo polecenie i na przykład sprawdzić plan dnia, tworzyć przypomnienia czy wydarzenia w kalendarzu.

Za pomocą Siri możesz też na zablokowanym ekranie wyszukiwać dowolne hasła w internecie – wyniki będą jednak ograniczone do nagłówków, by je rozwinąć musisz już odblokować ekran. Funkcję tą możesz wyłączyć przechodząc do Ustawienia -> Siri i wyszukiwanie.

Wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości

Z zablokowanego ekranu możesz również dzwonić i wysyłać SMSy. Zrobisz to używając Siri. Ale jest jedno ograniczenie – odbiorcą połączenia lub SMSa może być tylko osoba znajdująca się w książce adresowej danego urządzenia.

Możliwości te możesz włączyć/wyłączyć przechodząc do Ustawienia -> Siri i wyszukiwanie.

Używanie funkcji z Centrum sterowania

Ta funkcja umożliwia naprawdę wiele, a w zasadzie tyle, ile widżetów masz w centrum sterowania. Możesz więc np. wyłączyć WiFi, uruchomić tryb samolotowy, funkcję Nie przeszkadzać, kalkulator, starować Apple TV czy zwiększyć/zmniejszyć jasność ekranu i głośność.

Centrum sterowania na zablokowanym ekranie możesz ograniczyć w Ustawienia -> Centrum sterowania -> Dostosuj narzędzia.

Sterowanie muzyką

Muzyka możesz sterować bezpośrednio z ekranu blokady lub z Centrum sterowania, przytrzymując widget Muzyka.

Sprawdzanie powiadomień

Z poziomu zablokowanego ekranu możesz sprawdzić wszystkie powiadomienia przychodzące na twój telefon czy tablet.

Możesz ograniczyć tę funkcjonalność tak, by treść powiadomień nie była widoczna bez odblokowania telefonu lub całkowicie wyłączyć możliwość sprawdzania powiadomień na zablokowanym ekranie.

Opcje te znajdziesz w Ustawienia ->Face ID i kod.

Robienie zdjęć i używanie latarki 

Wystarczy, że na zablokowanym ekranie przesuniesz palcem w lewo lub przytrzymasz ikonę aparatu w prawym dolnym rogu. Przejdziesz w ten sposób do trybu robienia zdjęć. Możesz też podejrzeć wykonane fotki, ale nie zobaczysz pozostałej części biblioteki zdjęć.

Na zablokowanym ekranie znajdziesz też oczywiście ikonę latarki, która daje błyskawiczny dostęp do tego narzędzia.

Wykonywanie połączeń alarmowych i podgląd kart medycznej

Z zablokowanego ekranu możesz również zadzwonić na numer alarmowy 112, np. w iPhonie X, XS czy XR wystarczy, że przytrzymasz przez chwilę przyciski zwiększenia głośności oraz Uśpij/Obudź.

Karta medyczna umożliwia jednostkom odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy uzyskanie dostępu do krytycznych informacji medycznych z poziomu ekranu blokady bez konieczności wprowadzania kodu. Karta medyczna zawiera informacje takie jak reakcje alergiczne i zachorowania oraz informację o osobie, z którą należy się skontaktować w nagłym wypadku.

Możemy ją skonfigurować w aplikacji Zdrowie.

Przeglądanie aplikacji Wallet

Po dwukrotnym wciśnięciu przycisku Początek, nawet z zablokowanego ekranu mamy dostęp do aplikacji Wallet, w której znajdziemy wszystkie wcześniej dodane karty, jak np. karty debetowe dodane do płatności Apple Pay, karty pokładowe lotów, rezerwacje hoteli np. z serwisu Booking.com czy karty wynajmu mieszkań z serwisu Airbnb oraz karty lojalnościowe.

Oczywiście możliwość użycia którejkolwiek z nich wiąże się już z koniecznością odblokowania urządzenia.

Porada @mac_polaka

Jeżeli zgubiłeś swoje iUrządzenie, większość z tych funkcji możesz zablokować zdalnie (pod warunkiem, że masz włączoną funkcję Znajdź mój iPhone).

Wystarczy, że z dowolnego urządzenia otworzysz aplikację Znajdź i zalogujesz się swoimi danymi i aktywujesz Tryb utracony.

Tego samego możesz dokonać logując się z dowolnej przeglądarki internetowej na stronie icloud.com.

Ruszył wspólny projekt ThinkApple i iSpot!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: