eSIM w Orange już “wkrótce” – darmowa aktywacja, dostępna w ofertach z abonamentem i na kartę (+szczegóły techniczne)

Tomek Czech   4 grudnia 2018

Zaraz po premierze nowych iPhone’ów – XS, XS Max i XR, posiadających wsparcie dla eSIM, Orange zapowiedziało, że jeszcze przed końcem roku wprowadzi możliwość korzystania z tej technologii. Wszystko wskazuje na to, że operator dotrzyma słowa – na jego stronach Telepolis znalazło regulamin promocji “Wymiana na kartę eSIM” (trwa od 20 listopada…), na orange.pl jest też już dostępna strona informująca, że usługa eSIM będzie dostępna “wkrótce”.

Prace wydają się więc być na ostatniej prostej.

berrolia

eSIM w Orange

Z regulaminu promocji dowiadujemy się w pierwszej kolejności, jak działa eSIM:

Karta eSIM, zwana też profilem eSIM, to wirtualna (elektroniczna) karta SIM, która nie ma postaci fizycznej i jest pobierana przez internet na urządzenie z funkcją eSIM, takie jak np. smartfon.

Po pobraniu karty eSIM, urządzenie eSIM umożliwia realizowanie usług telekomunikacyjnych (takich jak np. rozmowy, wiadomości, transmisja danych komórkowych) tak, jakby była w nim zwykła karta SIM (…).

Oprogramowanie karty eSIM jest zapisywane na bezpiecznym chipie wbudowanym w urządzenie eSIM. Przy zmianie urządzenia eSIM na nowe urządzenie eSIM, zapisaną w nim kartę eSIM należy wymienić (zdeaktywować kartę eSIM w starym urządzeniu i aktywować nową kartę eSIM na nowym urządzeniu).

Promocja pozwoli użytkownikom na darmową wymianę dotychczasowej, tradycyjnej karty SIM na eSIM. Umożliwi też kilka następnych wymian starej karty eSIM na nową (razem pięć darmowych wymian).

Za każdą kolejna wymianę będzie pobierana opłata w wysokości 25 zł.

Z promocji mogą skorzystać wszyscy, którzy w okresie jej obowiązywania spełnią wszystkie poniższe warunki:

  • korzystają z aktywnej zwykłej karty SIM lub eSIM wraz numerem telefonu w sieci mobilnej Orange, w ramach jednej z ofert na kartę lub na abonament, dla których jest dostępna wymiana karty na kartę eSIM;
  • posiadają urządzenie z funkcją eSIM;
  • wymienią posiadaną do numeru telefonu kartę główną (SIM lub eSIM) na kartę eSIM, w tym w przypadku zmiany urządzenia eSIM na nowe. Karta główna to podstawowa, aktywna karta SIM lub eSIM przypisana do numeru telefonu.

Przy okazji dowiadujemy się, że korzystanie z eSIM będzie możliwe zarówno w abonamencie, jak i w ofertach na kartę. Ale nie we wszystkich:

Nie gwarantujemy możliwości wykonania wymiany posiadanej karty na eSIM i skorzystania z Promocji dla wszystkich planów taryfowych i we wszystkich kanałach sprzedaży.

Więcej szczegółów technicznych na temat działania eSIM:

Usunięcie (skasowanie) karty eSIM z poziomu urządzenia za pomocą funkcjonalności udostępnionych przez producenta urządzenia lub w ustawieniach systemowych urządzenia, nie powoduje rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i zaprzestania naliczania opłat.

Nie ma możliwości odzyskania karty eSIM usuniętej (skasowanej) z urządzenia, a także utraconej wraz z urządzeniem lub w wyniku jego uszkodzenia. W takim przypadku należy wymienić kartę eSIM na nową kartę eSIM i pobrać ją ponownie na urządzenie.

Wyłączenie usług telekomunikacyjnych w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych i związana z tym dezaktywacja karty eSIM, nie powoduje usunięcia karty (profilu) eSIM z urządzenia, jednakże w takim przypadku karta eSIM stanie się bezużyteczna. U

sunięcia karty eSIM z urządzenia można dokonać za pomocą funkcjonalności udostępnionych przez producenta urządzenia w dedykowanej dla urządzenia aplikacji lub w ustawieniach systemowych urządzenia.

Jak podaje Telepolis, w ofercie Orange znajdziemy cztery urządzenia wspierające eSIM:

  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • Samsung Galaxy Watch 4G

Nie wiadomo jeszcze, czy Orange będzie wspierało również eSIM w Apple Watchu (Series 3 i 4).

Żeby skorzystać z eSIM w tegorocznych iPhone’ach, trzeba mieć zainstalowany iOS 12.1.

eSIM w pozostałych sieciach

Pomarańczowa sieć niemal na pewno będzie pierwszym polskim operatorem, który zaoferuje wsparcie eSIM.

Jeśli chodzi o inne sieci, Play oświadczył, że nie pracuje nad wdrożeniem eSIM, natomiast T-Mobile i Plus oficjalnie wyrażają jedynie duże zainteresowanie tematem eSIM, ale nie podają żadnych konkretów. Nie należy się więc spodziewać szybkiego wprowadzenia wsparcia dla elektronicznych kart SIM w tych sieciach.

W tym momencie wsparcie dla eSIM oferują operatorzy w zaledwie 10 krajach: Austrii, Chorwacji, Czechach, Hiszpanii, Indiach, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: