Wydrukowana na drukarce 3D głowa odblokowała Samsunga S9 i trzy inne flagowce z Androidem; iPhone jako jedyny nie dał się nabrać

Łukasz Bernaczyk   17 grudnia 2018

Forbes w specyficzny sposób przetestował systemy rozpoznawania twarzy kilku telefonów z systemem Android oraz iPhone’a X, jako przedstawiciela systemu iOS. Na stosunkowo prosty trik nabrali się wszyscy przedstawiciela Androida. Tylko iPhone nie dał się oszukać.

berrolia

Trójwymiarowy model głowy

Do testowania systemów rozpoznawania twarzy w telefonach użyto wydrukowanego na drukarce 3D modelu głowy jednego z redaktorów Forbes. Aby taki model wykonać, wykorzystano trójwymiarowy obraz, który z kolei został wygenerowany przez złożenie zdjęć wykonanych przez 50 aparatów umieszczonych dookoła głowy osoby fotografowanej.

Ostatecznie, po kilku dniach i wydanych około 1400 zł redaktor wyprodukował trójwymiarowy model swojej głowy, który następnie stawiał przed systemami rozpoznawania twarzy różnych telefonów.

Przebieg testów

Wśród sprawdzanych smartfonów znalazły się:

  • Samsung Galaxy S9
  • Samsung Galaxy Note 8
  • LG G7 ThinQ
  • OnePlus 6
  • iPhone X

Cała pierwsza czwórka z powyższej listy to jak wiadomo telefony działające na Androidzie. Wszystkie telefony z systemem operacyjnym od Google dały się oszukać i pozwoliły na odblokowanie.

Tylko iPhone za każdą próbą pokazywał komunikat o nierozpoznanej twarzy, prosząc o podanie kodu zabezpieczającego.

Niejednokrotnie udowadniano, że Face ID jest bezpieczniejsze niż systemy rozpoznawania twarzy w smartonach z Androidem (które dało się oszukać nawet zwyklym zdjęciem), ale dla sprawiedliwości trzeba przypomnieć, że wietnamskiej firmie Bkav udało się stworzyć maskę, która oszukała Face ID w iPhonie X.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: