Wszystkie firmy, które Apple kupiło w 2018

Łukasz Bernaczyk   31 grudnia 2018

Koniec roku to idealny czas na różnego rodzaju podsumowania. W tym artykule przyjrzymy się zakupom, jakie poczyniło Apple. Gigant z Cupertino od czasu do czasu kupuje inny firmy, nie podając oczywiście, dlaczego dokonało takiego zakupu. Jednak te przejęcia mogą wskazywać na kierunki i technologie, które Apple chce implementować do swoich produktów.

berrolia

Dodajmy, że poniższa lista zawiera firmy kupione przez Apple w 2018 roku, o których wiemy. Nierzadko jednak dochodzi do tzw. cichych przejęć, a te, o ile w ogóle, to wychodzą na światło dzienne ze sporym opóźnieniem.

Buddybuild

Buddybuild (kupiona 02.01.2018 r.) – firma pochodząca z Kanady, zajmująca się tworzeniem narzędzi dla deweloperów systemu iOS. Pracownicy po przejęciu dołączyli do zespołu Apple zajmującego się platformą Xcode.

Silicon Valley Data Science

Silicon Valley Data Science (częściowe przejęcie 19.01.2018) – Apple podkupiło kilkudziesięciu pracowników tej firmy, która zajmowała się analizowaniem danych dla dużych firm.

Texture

Texture (kupiona 12.03.2018 r.) – firma zajmująca się dystrybucją cyfrowej prasy. Jedno z największych przejęć, dokonanych przez Apple w 2018 r.

W pierwszej połowie 2019 r. firma z Cupertino ma podobno uruchomić nową platformę z prasą elektroniczną, która może być oparta o serwis Texture.

Akonia Holographics

Akonia Holographics (ciche przejęcie w sierpniu 2018) – firma zajmująca się produkcją innowacyjnych szkieł do okularów rozszerzonej rzeczywistości, posiadająca ponad 200 patentów związanych z AR. To przejęcie potwierdza prace Apple nad własnymi okularami AR, które podobno mogą się pojawić w sprzedaży już w 2019 lub 2020 roku.

Shazam

Shazam (przejęcie zapoczątkowane jeszcze w 2017 r., ale sfinalizowane w sierpniu 2018 r.) – chyba najgłośniejszy zakup Apple obecnego roku. Popularny serwis do wyszukiwania utworów muzycznych został na chwilę obecną „jedynie” zintegrowany z Siri, choć spodziewamy się dalszych prac związanych z głębszym wprowadzeniem funkcjonalności Shazama bezpośrednio do iOS.

Spektral

Spektral (przejęcie potwierdzone w październiku 2018) – o Spektral pisaliśmy nieco więcej tutaj. Jest to firma specjalizująca się w oprogramowaniu pozwalającym na automatyczne wycinanie postaci z tła fotografii. Technologia ta mogłaby zostać „wszczepiona” np. w aplikację systemową Aparat.

Dialog

Dialog (przejęcie rozpoczęte w październiku 2018, nadal trwa) – jedna z transakcji Apple, która najprawdopodobniej nie jest pełnym wykupieniem firmy. Dialog od dawna był poddostawcą półprzewodników dla Apple, które teraz wykupiło od Dialog licencję na technologię zarządzania energią, potencjalnie możliwą do wykorzystania w układach scalonych z Cupertino.

Asaii

Asaii  – początkowo mówiło się o kupieniu firmy przez Apple w październiku 2018 r. , jednak jak się okazało, firma nie została ostatecznie kupiona, lecz Apple zatrudniło jej założycieli. Asaii zajmuje się analityką przemysłu muzycznego i, jak twierdzi firma, „jej oprogramowanie jest w stanie wynaleźć artystów, którzy trafią na szczyty list przebojów, na 10 tygodni, albo nawet rok przed tym faktem”.

Silk Labs

Silk Labs (przejęcie w listopadzie 2018 r.) – firma zajmuje się tworzeniem sztucznej inteligencji „na tyle lekkiej, by można ją zmieścić w elektronice użytkowej, jak na przykład kamery czy aparaty”. Silk Labs zostało założone w 2015 roku przez trzech byłych pracowników Mozilli. Ich celem było stworzenie AI chroniącej prywatność użytkownika elektroniki, a prywatność jak wiemy jest w ścisłym kręgu zainteresowań Apple.

Platoon

Platoon (kupione w grudniu 2018 r.) – firma działająca w przemyśle muzycznym, zajmująca się między innymi promowaniem nowych artystów. Założył ją były pracownik Apple – Denzyl Feigelson, który w Cupertino przepracował ponad 15 lat, w ostatnich latach swojej pracy zajmował się iTunes.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego zestawienia, Apple nie próżnuje i ciągle wnikliwie analizuje rynek nowych technologii, od czasu do czasu dokonując mniejszych lub większych zakupów.

Spektrum zainteresowania jest bardzo duże, natomiast zdecydowana większość skupia się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i głębokiej analizy danych.

Na pewno obie technologie zobaczymy jeszcze w większym stopniu w przyszłych produktach zarówno sprzętowych, jak i programowych z logo nadgryzionego jabłka.

Ruszył wspólny projekt ThinkApple i iSpot!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką, niejednokrotnie z sukcesami.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: