Tak powstaje plotka: iPhone XI (2019) z baterią 4000 mAh, ładowaniem bezprzewodowym 15 W, trzykrotnym zoomem optycznym i ekranem ProMotion? Nie, to fake

Tomek Czech   18 stycznia 2019

Na podstawie wpisu na chińskim Weibo, wiele blogów technologicznych napisało dziś, że nowy iPhone (11/XI?) może być wyposażony w kamerę z potrójnym zoomem optycznym, baterię 4000 mAh (iPhone’a XS Max posiada akumulator o pojemności 3174 mAh), ekran ProMotion z odświeżaniem 120Hz, i że wspierałby szybkie ładowanie bezprzewodowe Qi do 15 W (obecnie iPhone’y mogą się ładować indukcyjnie z maksymalną szybkością 7,5 W).

berrolia

Okazuje się, że jest to fake – ktoś zamieścił po prostu na Weibo listę życzeń wobec nowego iPhone’a udostępnioną na Twitterze przez Bena Geskina twierdząc, że taki właśnie będzie nowy flagowiec z Cupertino.

Niestety, często właśnie w ten sposób powstają plotki na temat nowych produktów Apple. Ale z tego powodu nie możemy powiedzieć, że każda plotka nie jest nic warta. W ostatnich latach wiedzieliśmy niemal wszystko o nowych iPhone’ach i innych produktach Apple jeszcze przed ich premierą. Najczęściej na podstawie doniesień analityka Ming-Chi Kuo, Marka Gurmana z Bloomberga, czy dużych amerykańskich mediów, jak The Wall Street Journal czy Fast Company (część z nich to prawdopodobnie kontrolowane przecieki z Cupertino). Ale nie tylko – niejednokrotnie prawdziwe informacje podawano właśnie na Weibo czy dzielili się nimi na Twitterze znani “leakerzy”, jak Evan Blass, Steve Hemmerstoffer czy właśnie Ben Geskin.

Dlatego blogi technologiczne, zwłaszcza te skupione na produktach z nadgryzionym jabłkiem, również ThinkApple, podają takie informacje – ich wiarygodności najczęściej nie da się zweryfikować, a duża część z nich okazuje się prawdziwa. Dopóki nie da się potwierdzić, że dana informacja jest fałszywa, będziemy je publikować – ZAWSZE z domyślnym (a czasem w nawet wyrażonym wprost) zastrzeżeniem, że należy do nich podchodzić z dystansem, że nie są to żadne oficjalne informacje.

Natomiast jeśli śledzi się uważanie wszystkie doniesienia, jest się w stanie powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, które są prawdziwe, a które nie. Dlatego często jeszcze przed konferencją Apple podajemy listę produktów, które zostaną na niej zaprezentowana i ich częściową specyfikację – odrzucamy te plotki, które naszym zdaniem są fałszywe. Pozwala nam na to wieloletnie doświadczenie w śledzeniu Apple. Oczywiście dalej się czasem mylimy, ale tylko nieznacznie – nikt nie jest w stanie podać takich informacji przed konferencją ze stuprocentową pewnością.

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: